Reklama

PKO BP oczekuje stabilizacji zysku

PKO BP, który spodziewa się w 2011 roku rekordowego zysku netto, oczekuje w 2012 roku stabilizacji zysku w porównaniu z 2011 i 2010 rokiem - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

"Uważamy, że w 2011 roku osiągniemy rekord, jeśli chodzi o zyskowność naszego banku. Po trzech kwartałach mieliśmy 20 proc. wzrost zysku netto, jednak przy spadku aktywności gospodarczej trudno oczekiwać kontynuacji takiego tempa wzrostu w 2012 roku" - powiedział PAP Jagiełło.

"Pomimo zawirowań na rynkach finansowych i w gospodarce wyniki banku w 2012 roku powinny być stabilne w odniesieniu do wyników z lat 2010 i 2011" - dodał.

Po trzech kwartałach 2011 roku zysk netto grupy PKO BP wynosił 2,85 mld zł, czyli był o 21,5 proc. wyższy niż rok wcześniej. W całym 2010 roku zysk netto grupy PKO BP wyniósł 3,22 mld zł, czyli był o 39,5 proc. wyższy niż w 2009 roku.

Reklama

UWAGA NA DETAL

Prezes poinformował, że bank w 2012 roku nie chce zwiększać udziałów rynkowych kosztem niskiej ceny kredytów. "Dwoma silnikami wzrostu banku w 2011 roku były kredyty hipoteczne oraz segment MSP. 2012 rok będzie pewnie bardziej wyrównany, żaden z naszych kierunków biznesowych może nie być uprzywilejowany ze strony klientów. Będziemy rosnąć we wszystkich segmentach, jednak w 2012 roku chcemy szczególną opieką otoczyć część detaliczną, w której prowadzimy program modernizacji, w tym modernizacji oddziałów banku i podniesienia jakości obsługi" - powiedział Jagiełło.

"Nie mamy presji na wzrost udziału w rynku kredytowym, bo jest on duży, a chcemy być również dochodowi. Nie zamierzamy więc kupować rynku ceną. Mamy możliwości podaży kredytowej, jednak nie chcemy rosnąć na rynku kosztem ceny" - dodał.

KREDYTY WZROSNĄ 5-7 PROC.

Prezes spodziewa się, że tempo akcji kredytowej na rynku w 2012 roku spadnie i wyniesie 5-7 proc.

"Obserwujemy relatywnie silny bieżący wzrost gospodarczy i pogarszające się wskaźniki koniunktury, co jest związane z niepewnością w obliczu kryzysu zadłużenia w strefie euro.

Mamy jak dotąd stabilnie pędzącą gospodarkę ze wzrostem powyżej 4 proc., a dzięki łagodnej zimie kontynuowane były projekty w obszarze budownictwa. Należy się spodziewać, że I kwartał 2012 roku będzie dla gospodarki dobry. To dobra informacja dla rynku i dla Banku" - powiedział Jagiełło.

"Spodziewamy się zerowego wzrostu PKB lub niewielkiej recesji w strefie euro w 2012 roku i spowolnienia wzrostu w Polsce. Tempo akcji kredytowej na rynku w Polsce będzie niższe, szacujemy je na 5-7 proc., przy czym motorami, według nas, będą kredyty hipoteczne i kredyty dla przedsiębiorstw. Powinny ruszyć inwestycje infrastrukturalne, głównie w energetyce" - dodał.

MARŻE

PKO BP oczekuje w pierwszej połowie 2012 roku stabilizacji marży odsetkowej i wskaźnika kredytów zagrożonych - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku. "W pierwszej połowie 2012 roku oczekujemy stabilizacji marży odsetkowej i wskaźnika kredytów zagrożonych w banku. Nie sądzimy, żeby zaczęły one nagle znacząco rosnąć bądź spadać" - powiedział Jagiełło.

Po III kwartale 2011 roku marża odsetkowa PKO BP wzrosła o 0,2 pp. r/r do poziomu 4,5 proc.

Udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości na koniec III kwartału 2011 r. w banku wyniósł 7,3 proc. Wzrost o 0,4 pp. w stosunku do II kwartału wynikał głównie ze wzrostu wolumenu kredytów z rozpoznaną utratą wartości dla kredytów gospodarczych.

DYWIDENDA

PKO BP podtrzymuje plan uelastycznienia swojej polityki dywidendowej i na przełomie kwietnia i maja przedstawi rekomendację w sprawie podziału zysku za 2011 rok - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku. "Temat polityki dywidendowej będzie przedmiotem obrad zarządu i rady nadzorczej w kwietniu-maju 2012 roku. Weszliśmy w okres turbulencji, więc chcemy mieć bardziej elastyczną politykę wypłaty dywidendy i dopasowywać się do bieżącej koniunktury gospodarczej i wymagań kapitałowych" - powiedział PAP Jagiełło.

"Decyzja w sprawie polityki dywidendowej zapadnie na przełomie kwietnia i maja, tak by inwestorzy przed czerwcowym Walnym Zgromadzeniem mieli czas, by zapoznać się z opinią zarządu i rady nadzorczej. Uelastyczniona polityka dywidendowa może więc objąć zysk wypracowany w 2011 roku, trzeba jednak pamiętać o wymogach kapitałowych, rekomendacji KNF i planach rozwoju banku" - dodał.

Obecna polityka dywidendowa zakłada przeznaczenie na dywidendę około 40 proc. zysku netto. Wcześniej prezes informował, że po zmianie polityki dywidendowej bank może przeznaczać na dywidendę 30-60 proc. zysku.

PKO BP O STRATEGII

PKO BP nie będzie aktualizował obecnie obowiązującej strategii na lata 2010-2012, chce na przełomie 2012 i 2013 roku przedstawić strategię na lata 2013-2015 - poinformował PAP Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

"Przy obecnej dużej zmienności sytuacji na rynku nie planujemy aktualizacji strategii na lata 2010-2012, natomiast zarząd na przełomie 2012 i 2013 roku będzie chciał przedstawić radzie nadzorczej propozycje średnioterminowej strategii na lata 2013-2015" - powiedział Jagiełło.

PKO BP w opublikowanej w lutym 2010 roku strategii założył m.in., że w 2012 roku jego wskaźnik kosztów do dochodów będzie poniżej 45 proc., ROE powyżej 16 proc., a zysk netto przekroczy 4 mld zł. "W stosunku do założeń strategii koniunktura gospodarcza w latach 2010 i 2011 zaskoczyła pozytywnie, natomiast 2012 rok gospodarczo może być istotnie słabszy od wcześniejszych prognoz" - powiedział Jagiełło.

"Nasza strategia w wymiarze parametrów efektywnościowych jest realizowana, prowadzimy modernizację banku, jednak w związku z tym, że sytuacja makro się zmieniła, to kwestie wolumenowe będą wyglądały trochę inaczej. Kwestia wolumenów jest pochodną PKB. Do tej pory w 2010 i w 2011 roku dobrze sobie radziliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było tak również w 2012 roku, ale relatywnie do siły gospodarki" - dodał.

Po trzech kwartałach 2011 roku zysk netto grupy PKO BP wynosił 2,85 mld zł, czyli był o 21,5 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wskaźnik ROE wynosi 17,1 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów 39,5 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »