PKP PLK i PKP Cargo porozumiały się w ważnej kwestii
Zarząd PKP CARGO S.A w raporcie giełdowym, rada nadzorcza spółki wydała zgodę na podpisanie umowy w sprawie korzystania z infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK).
W środę, 27 listopada PKP CARGO S.A poinformowało w raporcie giełdowym o zgodzie na zawarcie umowy przez spółkę z PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Będzie ona obowiązywać od 15 grudnia 2024 r. do 13 grudnia 2025 r. Przekazano, że szacowana wartość zobowiązań wobec PKP PLK wynikających z umowy wynosi łącznie 387,5 mln zł netto, tj. 476,6 mln zł brutto.
Jak przypomina PAP - w połowie września tego roku Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) odmówił zgody na rozwiązanie umowy pomiędzy PKP PLK a PKP Cargo w restrukturyzacji o wykorzystanie zdolności przepustowej. Rozwiązanie umowy oznaczałoby, że składy PKP Cargo straciłyby możliwość ruchu na niemal całej polskiej sieci kolejowej.
Prezes UTK tłumaczył swoją decyzję interesem publicznym. Argumentował, że w przypadku, gdyby spółka PKP Cargo nie świadczyła usług przewozowych, mogłoby dojść do komplikacji i zakłócenia dostaw w segmentach rynku: energetycznym, inwestycji infrastrukturalnych, przewozu paliw na Ukrainę i zboża z Ukrainy.
PKP PLK dążyła do rozwiązania umowy, gdyż spółka PKP Cargo nie regulowała w terminie opłat za udostępnianie infrastruktury kolejowej oraz nie wywiązywała się z postanowień umownych dotyczących wpłat gwarancji finansowej.
25 lipca br. sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo, w którym postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne dłużnika - PKP Cargo. Dzień wcześniej zarząd PKP Cargo przeprowadził zwolnienia grupowe, obejmujących do 30 proc. zatrudnionych w różnych grupach zawodowych. Zwolnienia te zakończyły się na przełomie października i listopada, w ich wyniku przewoźnik obniżył zatrudnienie o 3665 osób, z czego pracę wypowiedziano 2515 osobom, a 1150 z innych przyczyn opuściło firmę (przejście na emeryturę, rentę lub wypowiedzenie umowy o pracę ze strony pracownika).
PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.