Płace drastycznie wzrosły!

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wzrosło o 5,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 7,2% i wyniosło 3246,00 zł, podał GUS w komunikacie.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w grudniu 2007 roku wzrosło o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 4,9% i wyniosło 5.241,2 tys. osób, podał GUS. W całym roku 2007 wynagrodzenia wzrosły o 9,2% w porównaniu z rokiem 2007, a zatrudnienie wzrosło o 4,7%. Analitycy szacowali że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tym miesiącu wzrosło średnio o 10,7% r/r. Ich oczekiwania wahały się od 8,4% do 12,5%. Średnia oczekiwań co do wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniosła 4,9% (oczekiwania: 4,5-5,1%).

Reklama

Dane o wynagrodzeniach w grudniu to dobra informacja, ale by mówić o zmianie sytuacji niższa dynamika musiałaby się utrzymać przez 2-3 miesiące - poinformował Jan Czekaj z RPP.

"Jest to niewątpliwie dobra informacja, ale wymaga głębszego zbadania. Nie wiadomo, czy nie mamy do czynienia z jakimś sezonowym osłabieniem dynamiki. Na razie nie można mówić o zmianie podejścia do sytuacji, niższa dynamika płac musiałaby się utrzymać przez 2-3 miesiące" - powiedział Czekaj . Komentując dane o inflacji w grudniu, Czekaj mówił, że prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu jest większe niż 50 proc. Członek RPP wskazywał także, że jedną z kluczowych informacji dla RPP będą właśnie dane o wynagrodzeniach.

Płace nadal rosną szybko Przemysław Kwiecień X-Trade Brokers

- niższa dynamika wynagrodzeń jest efektem wysokiej bazy roku poprzedniego. Innymi słowy znaczące przyspieszenie w dynamice wynagrodzeń nastąpiło w grudniu 2006 roku. Stąd gdyby w grudniu utrzymana została dynamika z listopada (12% r/r) świadczyłoby to już o niekontrolowanym tempie wzrostu płac i byłoby bardzo złym sygnałem. W mojej opinii dane z rynku pracy mają neutralny wpływ na rynek i nie zmniejszają prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | GUS | drastyczne | Rada Polityki Pieniężnej | zatrudnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »