Platforma nc+ postawi na kanały religijne?
Na początku czerwca druga co do wielkości platforma cyfrowa nc+ chwaliła się w spocie internetowo-telewizyjnym promocją, w której udostępnia do końca lipca br. kanały erotyczne Zest TV, Hustler HD, Blue Hustler, Redlight HD, Private TV i Dorcel TV. W poprzednich latach operatorzy płatnej telewizji raczej unikali takich ruchów, bo Polska jest krajem katolickim. To, co jednych może zachęcić do podpisania umowy, innych może odstraszyć. Być może dlatego dochodzą do nas sygnały, że nc+ bada możliwość rozszerzenia oferty o kanały katolickie. Jakie? Czy to ma sens?
W ankiecie, którą rzekomo nc+ ma rozsyłać swoim klientom, pojawiają się nazwy Opoka.tv i Twoja Telewizja Religijna. Rzekomo rozsyłać, bo sam takiej ankiety nie dostałem. W przeszłości jednak zdarzało się, że takie ankiety prezentowane na forach internetowych docierały do mnie po miesiącu lub dwóch (nc+ nie rozsyła ich do wszystkich abonentów jednocześnie, tylko stopniowo).
Później miały one odzwierciedlenie w zmianach programowych. Tym razem może być podobnie. Opoka.tv to stacja nadająca muzykę chrześcijańską. Nie nadaje drogą satelitarną, ale jest dostępna u kilku operatorów kablowych i IPTV. Twoja Telewizja Religijna jest oferowana przez sieci kablowe na Pomorzu. Poza katechezami i transmisjami mszy świętych można w niej oglądać transmisje z wnętrz kościołów w Redzie, Gniewinie, Strzebielinie, Rumi, Wejherowie, Bożympolu Wielkim i Pucku.
Niedawno platforma wprowadziła ofertę dla seniorów. To grupa, która jest przyszłością płatnej telewizji, bo młodzi uciekają do internetu. Starsi ludzie są przeważnie bardziej religijni niż młodzi. Platforma nc+ mogłaby religijnym telewizjom zaoferować bezpłatne miejsce na transponderach. Pytanie, czy to ma sens. Jedyną telewizją katolicką, która odniosła w Polsce bezsporny sukces, jest Trwam. Być może platformy mogłyby zarobić więcej, gdyby to ojcu Tadeuszowi Rydzykowi dały miejsce na transponderze.
Chyba że uzupełniają ofertę naziemną telewizją cyfrową. Dzięki emisji z Hot Birda 13°E, gdzie są nadawane polskie platformy, Trwam miałby więcej widzów. Część abonentów nc+ alergicznie reagowała jednak na pojawienie się w ofercie prawicowej TV Republika. Dołączenie Trwam mogłoby ich jeszcze bardziej zirytować. Z drugiej strony finansowany kiedyś przez ITI Neovision, właściciela platformy n, kanał Religia.tv nie miał wysokiej oglądalności i zakończył nadawanie. Stał za nim ks. Kazimierz Sowa. Logotypy kanałów religijnych w ankiecie nc+ mogą być próbą sprawdzenia, czy tym razem zainteresowanie ofertą katolicką byłoby większe.
Daniel Gadomski