Po raz pierwszy w Polsce. Największe zawody umiejętności branżowych. Start EuroSkill równo za rok

EuroSkills Europe to konkurs dla młodych osób poniżej 25 lat z krajów członkowskich organizacji WorldSkills Europe, którzy konkurują o miano najlepszego zawodnika w wybranej konkurencji w Europie. Rywalizacja obejmie aż 50 konkurencji, w których zmagać się będzie 600 reprezentantów 31 państw. Będzie to ósma edycja tego konkursu, gdzie młodzi ludzie zmierzą się m.in. cukiernictwie, stolarstwie, mechatronice czy zabiegach kosmetycznych. W 2023 r. gospodarzem będzie po raz pierwszy Polska.

  • Dokładnie za rok w Gdańsku ruszy konkurs EuroSkills Europe - największe zawody umiejętności branżowych w Europie dla młodych ludzi.
  • Zawody nazywane przez organizatorów i uczestników "igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych" zostaną w Polsce zorganizowane po raz pierwszy.
  • Zawodnicy będą rywalizować w 50 konkurencjach, podnosząc swoje kwalifikacje. Impreza ma również promować szkolnictwo branżowe.

Impreza będzie okazją zarówno do podniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych, jak i znalezienia ofert pracy i pracowników, bowiem przewidziano obecność przedstawicieli przedsiębiorstw z całego świata. To również szansa na zbudowanie dobrego wizerunku szkolnictwa branżowego,

Reklama

Olimpiada zawodów branżowych

- Siłą napędową WorldSkills jest energia, talent i entuzjazm młodych ludzi, którzy są punktem centralnym naszej misji. Polega ona na skupieniu edukatorów, rządu, przemysłu i młodych ludzi nad wspólnym celem społecznym, jakim jest rozwój umiejętności branżowych na rzecz indywidualnych osób, gospodarek i społeczeństw - zauważyła podczas poniedziałkowej konferencji w Gdańsku Dyrektor Generalna WorldSkills Europe Laurence Gates.

Przewodnicząca organizacji mówiła o porównywaniu tych zawodów do olimpiady sportowej, podkreślając, że tak jak w przypadku igrzysk, przygotowanie zawodnika do EuroSkills wymaga lat przygotowań, aby zostać później wybranym do zawodów na coraz wyższych szczeblach przez swoich pracodawców czy szkoły.

- Ale jest jedna różnica między sportowcami biorącymi udział w olimpiadzie a młodymi specjalistami w zawodach EuroSkills - jeśli olimpijczykom nie uda się od razu zdobyć mistrzostwa, mogą próbować po raz kolejny. W przypadku EuroSkills jest to tylko jedna możliwość w życiu - wyjaśniała Gates.

Działanie na rzecz innowacji

Podczas konferencji przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego EuroSkills 2023 został Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, współodpowiedzialnej za organizację wydarzenia w Polsce.

- Edukacja zawodowa może być bardzo atrakcyjna i jako kraj wszyscy tego potrzebujemy - mówił Poszytek, wymieniając powody organizacji tego typu konkursów. Wskazywał, że jako państwo potrzebujemy fachowców, nie tylko w tych branżach tradycyjnych, takich jak gotowanie, spawanie, stolarka, ale także cyberbezpieczeństwo, robotyka mobilna czy integracja systemów komputerowych.

- Działamy na rzecz wyposażania młodych ludzi w kompetencje - docelowo na rzecz innowacyjnej gospodarki. Próbujemy odczarować pewien mit, który krąży w naszym kraju, że edukacja zawodowa jest dla tych gorszych, którzy nie potrafią się edukacyjnie odnaleźć - podkreślał dyrektor FRSE, dodając, że rywalizacja młodych zawodników na arenie międzynarodowej zwiększa ich doświadczenie i umiejętności, a tym samym podnosi konkurencyjność na polskim rynku.

Pierwszy raz w Polsce

Konkurs EuroSkills 2023 został przeniesiony do Gdańska z Sankt Petersburga - Polska znalazła się w gronie trzech zaproszonych przez WorldSkills Europe do podjęcia się organizacji tego wydarzenia państw. Pozostałe - Niemcy i Luksemburg już wcześniej złożyły wspólną ofertę na 2027 rok, stąd jednoznaczna decyzja o przyznaniu Polsce podjęcia się tego przedsięwzięcia.

Obecny na konferencji wiceprezydent Gdańska Piotr Kryszewski nie ukrywał, że jest dumny z faktu, iż to właśnie Gdańsk będzie gospodarzem zawodów, mimo że Polska obecna jest w organizacji WorldSkills dopiero od 2017 roku.

- To jest dla nas ogromne wyróżnienie. Jako miasto mamy już spore doświadczenie w organizowaniu wydarzeń o randze europejskiej. EuroSkills 2023 to z pewnością będzie największe wydarzenie w historii branży zawodowej jeśli chodzi o historię Polski - mówił Kryszewski. Podkreślał, że przewiduje się około 100 tys. widzów z całego świata, co jest dobrą okazją do promocji regionu.

Do organizatorów wydarzenia swój list skierował także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który dziękował im za zaangażowanie się w wydarzenie.

Współpraca dla rozwoju branż

Na rzecz WorldSkills i organizacji EuroSkills 2023 w Polsce zawiązała się koalicja, do której przystąpiły zarówno uczelnie, jak i firmy. Należą do niej obecnie: Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", DMG Mori Sp. z o.o., Grupa Azoty SA Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Śląska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka i Akademia Leona Koźmińskiego. Podczas poniedziałkowej konferencji zapowiadającej nadchodzące zawody podkreślano, jak ważna jest współpraca obu stron - biznesu i edukacji.

EuroSkills 2023 rozpocznie się 5 września przyszłego roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo. Wcześniej Gdańsk będzie również gospodarzem konkursu SkillsPoland 2022 dla polskich zawodników, który stanowi eliminacje do międzynarodowych rozgrywek. Odbędą się one w dniach 23-25 listopada.

Paulina Błaziak

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: EuroSkills
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »