Poczta Polska żegna się z 500 milionami złotych
Poczta Polska żegna się z 500 milionami złotych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wczorajszy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej przypieczętował spektakularne zwycięstwo prywatnego podmiotu w przetargu na dostarczanie pism z sądów i prokuratur w Polsce.
Gazeta wyjaśnia, że Polska Grupa Pocztowa złożyła ofertę o 84 miliony tańszą, niż dotychczasowy monopolista - Poczta Polska. Ta jednak nie składa broni.
"Wykorzystamy wszelkie dostępne kroki prawne, by udowodnić, że dziś Poczta Polska jest jedynym podmiotem mogącym realizować tak skomplikowane zlecenia" - poinformowały jej służby prasowe.
Poczta Polska przekonuje, że przekazanie korespondencji sądowej w ręce niezależnego operatora odbije się na odbiorcach, zwłaszcza na terenach wiejskich.
Dziennik zauważa, że zwycięzca przetargu miał zapewnić punkt do obsługi interesantów w każdej gminie. Polska Grupa Pocztowa nie ma tylu placówek, ale skład orzekający uznał, że liczy się to, by firma zapewniła taką sieć w trakcie realizacji umowy (lata 2014- 2015), a nie już teraz.
Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
IAR
_ _ _ _ _
Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl komentuje wygrany przez PGP przetarg na obsługę korespondencji sądów powszechnych oraz prokuratur.
- To nie tylko przełomowe wydarzenie w historii polskiego rynku pocztowego. Dzięki jednoznacznej decyzji KIO powoli wdrażane są postulaty deregulacji w sektorze doręczania listów w Polsce - a zyskuje na tym budżet Państwa i każdy obywatel. Co więcej, wygrana PGP otwiera drzwi do współpracy nie tylko pomiędzy niezależnymi operatorami pocztowymi - takimi jak InPost - ale również Pocztą Polską.
Dzięki temu zamawiający otrzyma najlepszą usługę, opartą na specjalizacji każdego z podmiotów uczestniczących w realizacji zamówienia. Kontrakt PGP to także szansa na zatrudnienie ogromnej rzeszy pracowników zagrożonych redukcjami etatów w ramach restrukturyzacji Poczty Polskiej. Decyzja KIO jest wielkim sukcesem Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego oraz Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. To dzięki ich decyzjom oraz dzięki skumulowaniu zakupów przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa, budżet państwa oszczędzi 85 mln zł na samej obsłudze korespondencji. Oczekujemy, że kolejne instytucje publiczne otworzą się na ofertę wszystkich operatorów pocztowych - z korzyścią dla swoich budżetów.
Komentuje dr Rafał Zgorzelski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych:
Poczta Polska nie potrafi pogodzić się z dwukrotną decyzją Krajowej Izby Odwoławczej oddalającą jej wnioski oraz podtrzymującą argumenty operatorów prywatnych w przetargu na obsługę sądów powszechnych i prokuratur wygranym przez Polską Grupę Pocztową (PGP). KIO uznała przede wszystkim, że:
- żaden sąd i prokuratura w Polsce nie może domagać się, by dowód nadania przesyłek poleconych nadawanych przez sądy lub prokuratury, był wystawiany z mocą urzędową stempla pocztowego, o której mowa w art. 17 Prawa pocztowego
- zgodnie z oczekiwaniem Centrum Zakupowego dla Sądownictwa wystarczającym jest, że PGP ma zagwarantowaną możliwość wykonywania zamówienia w oparciu o wymaganą sieć ponad 7000 placówek pocztowych, począwszy od dnia rozpoczęcia świadczenia usługi.
W związku z wyczerpaniem argumentów merytorycznych, Poczta Polska próbuje podważyć wiarygodność PGP sugerując w sposób nieuprawniony, iż tylko ten podmiot jest w stanie zrealizować taki kontrakt. Dlatego Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych jednoznacznie oświadcza, że:
- Nieprawdą jest, jakoby Poczta Polska była dziś jedynym podmiotem mogącym realizować tak skomplikowane zlecenia jak obsługa polskiego wymiaru sprawiedliwości. Operatorzy prywatni mogą z powodzeniem realizować ten kontrakt, w dodatku zdecydowanie, co pokazuje praktyka, po niższej cenie.
- Nieprawdą jest, jakoby tylko Poczta Polska dysponowała odpowiedniej gęstości siecią pocztową. Operatorzy prywatni dysponują wymaganą przez sądy i prokuratury siecią placówek pocztowych, wspomaganą dodatkowo przez infrastrukturę nowoczesnych awizomatów pocztowych.
- Absolutnie nieuczciwe jest sugerowanie negatywnego wpływu na działanie wymiaru sprawiedliwości i poczucia bezpieczeństwa milionów obywateli.
- Operatorzy prywatni w równym stopniu co Poczta Polska gwarantują bezpieczeństwo obrotu pocztowego - spełniają również wszystkie wymagania obowiązującej ustawy Prawo pocztowe, bez których realizacji nie mogliby uzyskać statusu operatorów pocztowych zarejestrowanych w rejestrze Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
- Zgodnie z wyrokiem KIO moc urzędowa stempla pocztowego nie może być wymagana przez żaden sąd lub prokuraturę.
- Prywatni operatorzy pocztowi w równym stopniu co Poczta Polska gwarantują, że miliony Polaków mogą w sposób bezpieczny i łatwy korzystać z usług pocztowych dostępnych na wyciągnięcie ręki.