Podwyżka akcyzy na papierosy będzie ogromna. Paczka za mniej niż 20 zł stanie się wspomnieniem

W Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami, w czasie którego poinformowano o planowanych zmianach w akcyzie na papierosy i inne wyroby tytoniowe. Resort planuje rekordowe podwyżki w 2025 roku, a w ciągu kilku lat mowa o nawet 150 proc.

Zmiany w podatku akcyzowym zapowiadane były od wielu tygodni przez szefową resortu zdrowia, ale tak ogromnych podwyżek chyba nikt się nie spodziewał. Akcyza na e-papierosy wzrośnie już w przyszłym roku o 75 proc., a podwyżki sięgną wszystkich wyrobów tytoniowych.

Rekordowe podwyżki akcyzy od 2025

We wtorek 9 lipca w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami, gdzie mieli oni usłyszeć konkretne kwoty lawinowych podwyżek akcyzy. W 2025 roku akcyza wzrośnie o:

Reklama
  • 25 proc. na papierosy
  • 38 proc. na tytoń do papierosów
  • 50 proc. na wyroby nowatorskie
  • 75 proc. na e-papierosy

"Fakt" wylicza, że takie podwyżki w 2025 roku sprawią, że paczka papierosów będzie kosztować już 20 zł. Przedsiębiorcy z jednej strony doceniają, że do spotkania w ogóle doszło, ale nie kryją zdziwienia. 

"Pozdrawiam z Ministerstwa Finansów, gdzie właśnie upadł pkt. 11 umowy koalicyjnej, mówiący o tym, że zmiany w podatkach będą wprowadzane z co najmniej 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Tymczasem dowiedzieliśmy się, że w jeszcze krótszym terminie czekają nas dodatkowe podwyżki akcyzy" - zwrócił uwagę we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Od przyszłego roku duże zmiany

Największe podwyżki podatku dotyczyć będą e-papierosów. Już w 2025 roku sięgnąć 75 proc., w 2026 mają wynieść 50 proc., a w 2027 roku - 25 proc. W ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie jednak akcyza na wszystkie wyroby tytoniowe. Łącznie to podwyżki o:

  • papierosy: 60 proc. (25, 20, 15 proc.)
  • tytoń do papierosów: 90 proc. (38, 30, 22 proc.)
  • wyroby nowatorskie: 85 proc. (50, 20, 15 proc.)
  • e-papierosy: 150 proc. (75, 50, 25 proc.)

"Fakt" donosi, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć spotkanie z przedsiębiorcami także w sprawie akcyzy na alkohol. Czy tutaj też czekają nas rekordy? 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »