Polacy ograniczają wydatki, kupują mniej. GUS podał nowe dane o sprzedaży detalicznej

​Sprzedaż detaliczna w Polsce spadła w marcu o 7,3 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek. W porównaniu do lutego odnotowano wzrost o 14 proc. Prognozy analityków wskazywały na spadek rzędu 5,9 proc. rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 7,3 proc. (wobec wzrostu o 9,6 proc. w marcu 2022 r.). W porównaniu z lutym 2023 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 14,0 proc. W okresie styczeń-marzec 2023 r. sprzedaż zmalała r/r o 3,5 proc. (w 2022 r. wzrost o 9,0 proc.) - podał GUS w poniedziałek w komunikacie. 

W lutym br. w porównaniu do stycznia GUS sprzedaż detaliczna zmalała o 3,6 proc. Jednocześnie w ujęciu rocznym Polacy także zdecydowali się na mniejsze zakupy. Odczyt wskazał na spadek o 5 proc. w porównaniu do lutego 2022 r.  

Reklama

Jak podał GUS, w marcu 2023 r. największy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. utrzymał się w jednostkach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi, gazowymi (o 20,7 proc. wobec wzrostu o 15,5 proc. przed rokiem). Sprzedaż znacznie zmalała również w grupach: "pozostałe" (o 18,5 proc.), "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 17,8 proc.), "meble, rtv, agd" (o 15,2 proc.). W grupie "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" notowano spadek taki sam jak przed miesiącem (o 4,6 proc.). Spośród prezentowanych grup wzrost sprzedaży raportowały jedynie podmioty zaklasyfikowane do grupy "tekstylia, odzież, obuwie" (o 1,7 proc.).

"Mając dane za marzec można dokonać pewnego podsumowania pierwszego kwartału br. Dane dotyczące przemysłu, jak i handlu, wskazują na wyraźne wyhamowanie popytu konsumpcyjnego w tym okresie. W jednym i drugim przypadku zanotowano w pierwszym kwartale spadki r/r (o odpowiednio 0.6 proc. r/r i 3.5 proc. r/r), gdzie jeszcze w czwartym kwartale 2022 r. dynamiki znajdowały się na plusie" - zauważa ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. 

Z kolei dodatnią wartość nie tylko utrzymała, ale nawet zdołała ją podbić (do 3.5 proc. r/r), dynamika produkcji budowlano-montażowej. "To pozwala oczekiwać w pierwszym kwartale br. dodatniej dynamiki inwestycji. Biorąc ponadto pod uwagę nadwyżki w handlu zagranicznym w styczniu i lutym br. można szacować że dynamika PKB owszem spadła w pierwszym kwartale br., ale summa summarum nie powinno być tu większych rozbieżności w stosunku do formułowanych wcześniej przez analityków oczekiwań. PKB spadł w pierwszym kwartale prawdopodobnie o około 0.5 proc. r/r. Jeśli w kolejnych kwartałach będzie następować stopniowa poprawa, dynamika PKB w całym 2023 r. ma szansę znaleźć się na niewielkim plusie" - napisała w komentarzu do danych GUS. 

"Średnia krajowa" przebiła kolejny pułap

7508,34 zł brutto - tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 r., jak wynika z danych GUS. "Średnia krajowa" wzrosła w ciągu roku o 12,6 proc.  

Jest to wyższy odczyt od tego, jaki Urząd zaraportował w lutym. Wówczas przeciętne wynagrodzenie wyniosło 7065,56 zł brutto i było wyższe niż rok wcześniej o 13,6 proc.  

Inflacja konsumencka wyniosła w marcu 16,1 proc. rok do roku. W lutym było to 18,4 proc. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »