Polacy są wiecznie niezadowoleni? Najnowszy ranking podważa stereotyp

Mieszkańcy Polski są wśród kilku najwyżej oceniających jakość swojego życia społeczeństw UE. Tak wynika z najnowszego badania Eurostatu. Lepiej niż w Polsce ludzie oceniają swoje życie tylko w jednym kraju, w dwóch innych państwach UE ludzie są tak samo zadowoleni jak my. Za to na drugim końcu zestawienia znalazł się jeden z naszych sąsiadów.

Stereotyp o wiecznie narzekających Polakach niezadowolonych ze swojego życia można włożyć między bajki. Tak wynika z najnowszego badania Eurostatu, czyli unijnego urzędu statystycznego. Jak podaje Eurostat, średni poziom zadowolenia z życia wśród Polaków jest na jednym z najwyższych poziomów w UE. Wskaźnik dla Polski wyniósł 7,7 (na skali od 0 do 10) w 2022 roku - podał w poniedziałek urząd.

Reklama

Lepiej od nas swoje życie oceniają tylko Austriacy (z wynikiem 7,9). Tak samo jak mieszkańcy Polski ze swojego życia są zadowoleni mieszkańcy Finlandii oraz Rumunii. Unijna średnia wynosi zaś 7,1.

Najgorzej swoje życie oceniają Bułgarzy. Tam średni wynik wyniósł w 2022 roku jedynie 5,6, co oznacza, że Bułgarzy są bardziej niezadowoleni niż zadowoleni ze swojego życia. Na drugim od końca miejscu w zestawieniu znaleźli się Niemcy. Tam wskaźnik wyniósł 6,5.

Polacy wiecznie narzekają? Już nie, pokazuje ranking

Sprzeczny ze stereotypami wynik badania szybko doczekał się komentarzy w sieci. Do publikacji Eurorstatu odniósł się chociażby Piotr Arak, były szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego, a od niedawna główny ekonomista VeloBanku. 

"Nie wiedziałem, że kiedyś dożyję czasów, w których Polska obok kilku innych krajów będzie liderem rankingów subiektywnej satysfakcji z życia. Mamy wynik gorszy tylko od Austrii. Co się stało z naszym narodowym narzekaniem?" - skomentował Arak na portalu Twitter/X.

Jak wskazuje Eurostat, na satysfakcję z życia może wpływać wiele czynników, takich jak wiek, poziom wykształcenia, sytuacja rodzinna i finansowa, ale także takich jak indywidualne doświadczenia, wybory, priorytety i wartości. Informacje o tym są gromadzone w ramach unijnych statystyk dotyczących dochodów i warunków życia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jakość życia | Unia Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »