Polacy zafundowali sobie droższe paliwa

Nowa norma, nowe koszty. Biokomponenty sprawią, że paliwa w Polsce będą jeszcze droższe - twierdzi "Puls Biznesu". Na wszystkich dystrybutorach w kraju pojawią się informacje o biokomponentach w paliwie.

Kilka dni temu rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustaw o paliwach. Uwzględniają one przepisy unijnej dyrektywy, umożliwiającej stosowanie do 10 proc. bioetanolu w benzynach oraz do 7 proc. estrów metylowych w olejach napędowych.

Minister gospodarki zamierza nakazać stacjom benzynowym (a jest ich około 6,7 tys.), aby podawały na dystrybutorach informacje o udziale biokomponentów. Za brak oznaczeń kara dla stacji w wysokości nawet 10 - 20 tys. zł.

Tymczasem firmy paliwowe twierdzą, że nakaz stosowania oznaczeń to skutek złego tłumaczenia unijnych przepisów, na podstawie których opracowano założenia do ustawy. O tym pisze dziś na swoich łamach "Puls Biznesu".

Reklama

***

Założenia dotyczą nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Propozycje te przedłożył minister gospodarki.

Nowe przepisy włączają do polskiego prawa niektóre rozwiązania dyrektywy wspólnotowej obowiązujące od połowy 2009 r. Umożliwia ona stosowanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów w paliwach ciekłych i wprowadza dla nich wymagania jakościowe.

Nadal mają być produkowane benzyny zawierające nie więcej niż 5 proc. etanolu, których zawartość tlenu ma nie przekraczać 2,7 proc.

Nowe przepisy mają ponadto ułatwić wywiązanie się przez przedsiębiorców z obowiązku realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) czyli minimalnego udziału biopaliw w zużywanych w ciągu roku w paliwach transporcie.

Zgodnie z nowymi regulacjami, zostaną wydłużone z jednego roku do 3 lat umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty zawieranych między rolnikami, wytwórcami lub pośrednikami. W ocenie ministerstwa gospodarki, takie rozwiązanie przyczyni się do zagwarantowania podmiotom zajmujących się produkcją biomasy stabilnych dostaw, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: puls | droższe | Puls Biznesu | Paliwa w Polsce | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »