Inflacja wróci do celu jeszcze w tym roku? Nowe prognozy NBP
"Inflacja CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP" - wynika z prognoz polskiego banku centralnego, przedstawionych po publikacji decyzji o obniżce stóp procentowych. W środę zostały one zmniejszone o 25 pkt. bazowych.
W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Tym samym stopa referencyjna wynosi obecnie 5 proc. To druga obniżka w tym roku; pierwsza miała miejsce w maju, a jej skala była nieco większa (50 pb).
Decyzja jest nieco zaskoczeniem - większość ekonomistów spodziewała się pozostawienia dotychczasowego poziomu stóp. Ostatnie dane na temat inflacji konsumenckiej podawane przez GUS - tzw. szybki szacunek za czerwiec - wskazują, że wyniosła ona wówczas 4,1 proc., a więc minimalnie więcej niż w maju (4 proc.).
"Uwzględniając dane GUS można szacować, że w czerwcu br. również inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii była zbliżona do notowanej w maju, przy wciąż podwyższonej dynamice cen usług. Wcześniejszy wzrost administrowanych cen nośników energii, a także nadal podwyższona roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych przekładają się na wciąż podwyższony poziom inflacji CPI" - wskazano w komunikacie banku centralnego.
Wskazano, że zarówno w strefie euro, jak i W USA inflacja jest bliska poziomów poszczególnych celów inflacyjnych.
"Perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej. W Polsce, w maju 2025 r. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były dodatnie, natomiast produkcja budowlano-montażowa po raz kolejny obniżyła się w ujęciu rocznym. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Roczna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej w I kw. 2025 r. obniżyła się. Także dane z sektora przedsiębiorstw za maj wskazują na spowolnienie wzrostu wynagrodzeń" - zauważono.
NBP przestawiła również nowe projekcje dotyczące inflacji i PKB, zgodnie z którymi "roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,5 - 4,4 proc. w 2025 r.". Oznacza to spory spadek wartości względem szacunków z marca (4,1 - 5,7 proc.).
Inflacja CPI w zakresie celu inflacyjnego NBP znajdzie się już w tym roku (wynosi on 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 pkt. proc. w górę i w dół) - z prognoz rynkowych wynika, że może to nastąpić już w lipcu. Ministerstwo Finansów oczekuje, że w lipcu 2025 r. inflacja CPI wyniesie około 3,0 proc. rdr - poinformował minister finansów Andrzej Domański.
Niższą dynamikę wzrostu cen, niż tę prognozowaną trzy miesiące temu, szacuje NBP również na 2026 rok (1,7 - 4,5 proc. wobec 2,0 - 4,8 proc.) oraz w 2027 roku (0,9 - 3,8 proc. wobec 1,1 - 3,9 proc.).
"Zgodnie z dostępnymi prognozami inflacja CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Biorąc to pod uwagę, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP" - podkreślono.
W przypadku prognoz PKB szacunki wskazują na przedziały:
- 2,9 - 4,3 proc. w 2025 r. (wobec 2,9 - 4,6 proc. w projekcji z marca br.),
- 2,1 - 4,1 proc. w 2026 r. (wobec 1,9 - 4,0 proc.)
- 1,3 - 3,7 proc. w 2027 r. (wobec 1,1 - 3,5 proc.).