Polacy zapłacą BLIK-iem w całej Europie? Padła zapowiedź interoperacyjności
BLIK szykuje się na ekspansję w Europie - celem jest umożliwienie Polakom płacenia BLIK-iem za granicą tak łatwo, jak w kraju. Podczas Impact25 Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, ujawnił, jak będzie wyglądać przyszłość systemu i na jakich rynkach zadebiutuje wkrótce.
Podczas tegorocznego Impact25 w Poznaniu, jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych innowacjom i cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej, padły konkretne deklaracje dotyczące przyszłości BLIKA. Prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz zdradził w rozmowie z Interią Biznes ambitne plany rozwoju systemu - zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Całość rozmowy można obejrzeć w wideo na końcu artykułu.
BLIK, czyli bezgotówkowy system płatności mobilnych rozwijany przez banki w Polsce, od lat jest liderem płatności cyfrowych w kraju. W ostatnich kwartałach zdobywa także rynki zagraniczne, a teraz planuje coś znacznie większego - interoperacyjność z innymi europejskimi systemami oraz własną obecność w kolejnych państwach.
BLIK za granicą? To już nie tylko plan. Ekspansja BLIKA poza Polskę już się rozpoczęła. Po udanym wejściu na Słowację, kolejnym celem jest Rumunia. Ale to nie wszystko. - Dzisiaj na Impact ogłoszona została strategia - "łączymy siły" - podkreślił Dariusz Mazurkiewicz. Chodzi o współpracę z innymi europejskimi systemami płatności mobilnych, które - podobnie jak BLIK - zdobywają popularność na swoich lokalnych rynkach. Wśród nich wymienia m.in. Hiszpanię, Portugalię, kraje nordyckie i Włochy.
- Jak znajdzie się pani w Barcelonie na La Rambla i będzie tam grał jakiś grajek i zbierał lokalnym BLIKiem pieniądze, to bez najmniejszego problemu bliknie mu pani ze swojego BLIKa z Polski. I tak samo w drugą stronę - tłumaczy prezes PSP.
To zapowiedź interoperacyjności - systemy płatności mobilnych z różnych krajów mają być w pełni kompatybilne, co pozwoli użytkownikom na swobodne korzystanie z nich za granicą. W praktyce oznacza to, że wakacyjne zakupy, napiwki czy szybkie przelewy w Europie będą możliwe jednym kliknięciem - tak jak w kraju.
Jednocześnie BLIK nie poprzestaje na współpracy z innymi systemami. - Robimy drugą rzecz, nie mniej ważną - to jest bezpośrednie wchodzenie naszej marki na konkretne rynki - dodał Mazurkiewicz. Po Słowacji trwają intensywne prace nad obecnością w Rumunii, a kolejne kraje są już w planach.
Poza ekspansją geograficzną BLIK rozwija też ofertę produktową. Dwa nowe filary to płatności powtarzalne i odroczone, czyli tzw. model subskrypcyjny oraz "buy now, pay later" (BNPL). - Wychodzimy z rozwiązaniem płatności powtarzalne BLIK - to dzisiaj rozwiązanie na cały model konsumpcji subskrypcyjnej - wyjaśnia Mazurkiewicz. System ma być odpowiedzią na rosnącą popularność subskrypcji - od diet i kosmetyków po usługi streamingowe.
Drugi produkt, czyli płatności odroczone, ma być wprowadzany stopniowo i z rozwagą. - To nie tempo rozwoju, prędkość i adopcja ma dla nas najważniejszy priorytet. Przede wszystkim świadome wchodzenie z produktem na rynek - zaznacza.
Prezes PSP przyznaje, że nowa funkcjonalność wiąże się z większym ryzykiem dla użytkownika, dlatego ważna jest edukacja oraz odpowiedzialna weryfikacja zdolności kredytowej. - To jest zadłużenie. Klient nie otrzyma limitu ponad swoje możliwości. Musimy zastosować wszelkie analizy scoringowe - wyjaśnił Dariusz Mazurkiewicz w rozmowie z Interią Biznes.
Dodaje jednak, że pierwsze doświadczenia są bardzo pozytywne. - Jakość klienta korzystająca z transakcji wynika odroczonego jest fenomenalna. Świadomość klienta, który realizuje transakcję przez aplikację, to jednak jest klient, który doskonale zdaje sobie sprawę, że pieniądze nie biorą się z sufitu - dodał prezes PSP podczas Impact25.
Czy BLIK stanie się "super aplikacją", łączącą płatności, bankowość i zakupy? Mazurkiewicz nie daje jednoznacznej odpowiedzi, ale zdradza kierunek: "Myślę, że w dobrą stronę zmierza. Aplikacja bankowa jest doskonałym miejscem do tego, żeby takie doświadczenie zakupowe klienta zainicjować".
Wspomina też o trwającym wdrażaniu płatności zbliżeniowych BLIK na iPhone’ach, co określa jako "ewenement światowy". BLIK wyraźnie przyspiesza zarówno pod względem innowacyjnych funkcji, jak i europejskiej ekspansji. System, który zaczynał jako polska alternatywa dla kart, teraz celuje w pozycję kontynentalnego lidera mobilnych płatności. Całość rozmowy z Dariuszem Mazurkiewiczem można obejrzeć na wideo poniżej.
Rozmawiała Agata Jaroszewska