Reklama

Polscy studenci coraz częściej wyjeżdżają z kraju

Polskie uczelnie muszą się mieć na baczności. Emigracja studentów jest bowiem coraz powszechniejszym zjawiskiem. Młodzi ludzie wyjeżdżają, by zdobywać wiedzę i mieć lepszy start na przyszłość.

Według opublikowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) danych, niemal cztery miliony studentów kształci się już poza granicami swojego ojczystego kraju. Wśród nich jest około 48 tysięcy Polaków. Wydawać by się mogło, że utrzymujący się od dłuższego czasu niż demograficzny może być czynnikiem hamującym ten trend. Nic bardziej mylnego.

W ciągu ostatnich trzech latach liczba polskich studentów kształcących się poza granicą kraju wzrosła aż o 20 proc. Najpopularniejszym kierunkiem wśród żaków jest Wielka Brytania, coraz częstsze stają się wyjazdy do Danii, która kusi bogatym wachlarzem kierunków akademickich.

Reklama

Dlaczego polscy studenci wyjeżdżają za granicę, by tam zdobywać wiedzę? Powodów jest kilka. Przede wszystkim chęć skończenia prestiżowej zagranicznej uczelni, która ma "otworzyć drzwi" do wielkiej kariery. Ukończenie studiów za granicą to wciąż mocna karta przetargowa w walce o uzyskanie wymarzonego etatu. Znacząco ułatwia też znalezienie pracy w miejscu studiów, np. wspomnianej już Wielkiej Brytanii. Dla większości tamtejszych pracodawców polskie szkoły wyższe są anonimowe, niewiele mówią o predyspozycjach i możliwościach danego absolwenta.

Wyjazdy emigracyjne studentów wynikają również z niskiego poziom kształcenia niektórych polskich uczelni. Studenci są coraz bardziej świadomi oczekiwań, jakie stawia przed nimi przyszły rynek pracy. Kształcą się nie tylko dla dyplomu, podczas swojej edukacji wyższej chcą zdobyć konieczną wiedzę i doświadczenie. Tego nie gwarantuje im wiele polskich szkół, gdzie wciąż króluje model przekazywania wiedzy teoretycznej, co odbywa się kosztem jej praktycznego wymiaru.

Przed polskimi uczelniami trudne zadanie zahamowania trendu wyjazdowego z kraju. Choć jak widać nie są one bez szans w starciu z zagranicznymi szkołami wyższymi, potrzebne są jednak głębokie zmiany organizacyjne wynikające z rosnących oczekiwań polskich studentów. Minęły czasy, gdy dla wielu młodych ludzi pójście na studia było ucieczką przed dorosłością. Dziś wyścig o dobre stanowiska i etaty zaczyna się już znacznie wcześniej. Zrozumienie tej sytuacji jest kluczem do zwycięstwa w walce o polskich żaków. Jak zakończy się ta batalia? Przekonamy się zapewne już wkrótce.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »