Polska Agencja Ratingowa bada postanowienie ESMY, decyzja o dalszych krokach w sierpniu

Polska Agencja Ratingowa analizuje decyzję Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), który odmówił wpisania PAR na listę instytucji uprawnionych do wydawania ocen wiarygodności kredytowej - poinformował prezes PAR Wojciech Lipka. W sierpniu agencja zdecyduje o dalszych krokach w tej sprawie.

"Puls Biznesu" poinformował o odmownej decyzji ESMY w sprawie Polskiej Agencji Ratingowej, spółki utworzonej wspólnie przez GPW, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej. Decyzja ta w praktyce uniemożliwia prowadzenie działalności, jaką planował PAR.

Według gazety, ESMA odmówiła Polskiej Agencji Ratingowej wpisu na listę w obawie o niską jakość ocen wiarygodności kredytowej, jakie wydawałaby ta instytucja. Obawa ta wynikała z niepewności co do odporności PAR na naciski polityczne.

"Jesteśmy w tej chwili na etapie analizowania decyzji ESMY, bardzo uważnego i szczegółowego. Te rozwiązania, które zostały przez nas zaproponowane i które zostały skonsultowane przez autorytety, które od lat tymi tematami zajmują się na rynkach finansowych w Europie Zachodniej, w naszej ocenie, zapewniają absolutną bezstronność i obiektywność procesu ratingowego. Zdajemy sobie sprawę, że akcjonariat (PAR) jest skoncentrowany i pośrednio Skarb Państwa ma głos decydujący, więc nie wykluczamy, że będziemy rozważali jeszcze jakieś inne rozwiązania" - powiedział prezes PAR Wojciech Lipka podczas czwartkowej konferencji prasowej GPW.

Reklama

"Decyzja co do sposobu dalszego postępowania będzie podjęta w sierpniu wspólnie z akcjonariuszami" - dodał.

PAR ma dwa miesiące na złożenie odwołania od decyzji ESMY. Potem ESMA ma kolejne dwa miesiąca na jego rozpatrzenie. Polska Agencja Ratingowa może też zdecydować się na złożenie nowego wniosku, co oznacza konieczność powtórzenia całej procedury na nowo.

Prezes Lipka poinformował, że jednym z warunków, które ESMA bardzo mocno bierze pod uwagę jest zapewnienie ze strony agencji ratingowej pełnej niezależności procesów analitycznych i ratingowych od wszelkich wpływów ekonomicznych i politycznych.

"ESMA jest na to bardzo wyczulona w stosunku do wszystkich agencji ratingowych i jest to jeden z obszarów, które bada bardzo starannie. W naszym procesie rejestracyjnym po raz pierwszy w połowie kwietnia dostaliśmy sygnał, że ESMA widzi potencjalne ryzyko konfliktu interesów, zwróciliśmy się wtedy o doprecyzowanie. 15 maja otrzymaliśmy wyjaśnienia ESMY na piśmie i po ich przeanalizowaniu natychmiast wdrożyliśmy procedurę, żeby zaadresować te wątpliwości" - powiedział Lipka.

18 czerwca na walnym zgromadzeniu akcjonariusze PAR przyjęli rozwiązania, które w opinii konsultowanych specjalistów z zachodniej Europy, powinny usunąć potencjalne konflikty interesów.

"Akcjonariusze poszli na bardzo daleko idące ustępstwo w swoich korporacyjnych prawach po to, żeby zapewnić, że konflikty interesów na pewno nie wystąpią. Zmiany statutowe zostały zarejestrowane przez KRS 22 lipca, notyfikowaliśmy je natychmiast do ESMY, ale w tym samym tygodniu przypadał termin, w którym ESMA musiała wydać decyzję, bo inaczej byłaby w zwłoce" - powiedział prezes PAR.

W jego ocenie, z powodu konieczności podjęcia przez ESMA decyzji w terminie, zmiany w statucie PAR nie mogły być przez europejski nadzór do końca uwzględnione.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »