Polska bardzo atrakcyjna dla inwestorów
Ernst&Young opublikował wczoraj raport na temat atrakcyjności inwestycyjnej Europy. E&Y to znana na całym świecie firma doradcza i wyniki tego raportu na pewno zostaną zauważone przez wielu inwestorów zagranicznych. To jak wypadła w tym raporcie Polska, może być dla polskich przedsiębiorców niezwykle ważne.
W badaniu ankietowani są managerowie dużych firm z całego Świata. Europa wypadła bardzo korzystnie. Na liście TOP10 najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie Państw znalazło się aż 6 europejskich. Żeby jednak dobrze interpretować wyniki badania trzeba pamiętać, że wśród ankietowanych firm było ok. 50% firm z Europy, 35% managerów z Ameryki Północnej i 15% z Azji.
W rankingu 2007 Polska znajduje się na 7 miejscu jako niekwestionowany lider Europy Środkowej i Wschodniej
Rok wcześniej Polska zajmowała 5 miejsce wyprzedzając m.in. Wielką Brytanię i Czechy. Światową czołówkę stanowią natomiast USA i Chiny. Te dwa kraje bardzo mocno odstają od "peletonu", na którego czele znajdują się Niemcy, Indie i również Polska. W analizie walorów Zachodniej Europy największym atutem okazała się dobra infrastruktura i całe zaplecze logistyczne, nie bez znaczenia są także kwalifikacje pracowników. Nie jest też zaskoczeniem, że najsłabszymi stronami tego regionu są koszty pracy, wzrost produktywności pracy i elastyczność kodeksów pracy. Te informacje mają wpływ na ogólne wrażenie całego regionu.
Polska w większości rankingów wypada bardzo dobrze, ale falę optymizmu studzą dane odnośnie preferencji przedsiębiorców. Polska nie pojawia się bowiem w pierwszej 10 Państw atrakcyjnych jako miejsce założenia siedziby głównej oraz oddziałów R&D. Oznacza to, że w mentalności inwestorów Polska cały czas przynależy do Europy Wschodniej preferowanej dla inwestycji wymagających dużego nakładu siły roboczej. Europa Zachodnia jest natomiast miejscem inwestycji w branżach IT i ogólnie w sektorze usług.
Bardzo interesujące są również dane na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na terenie Europy. Polska prezentuje się w tej dziedzinie bardzo dobrze. Udział naszego kraju w rynku BIZ wzrósł o niecały 1% w relacji 2004/2005 i wynosi ok. 6%. Daje nam to 4 miejsce w Europie, gdy spojrzymy jednak na ilość stworzonych nowych miejsc pracy zobaczymy największą w Europie liczbę : 37 745.
Na samym końcu E&Y prezentuje swoje prognozy. Bardzo ciekawe jest że jako miejsce na przyszłe inwestycje Polska jest na 2. miejscu w Europie i zostawia daleko w tyle Republikę Czeską, naszego dzisiejszego silnego rywala.
Po lekturze raportu nie można jednak pozbyć się wrażenia, że to Niemcy są najszybciej rozwijającym się krajem w Europie, godnym zaufania, już dobrze rozwiniętym. W świadomości inwestorów korzystają na przynależności zarówno do Europy Wschodniej z jej perspektywami rozwoju, jak doświadczonej Europy Zachodniej. Trzeba przyznać, że w tym świetle Niemcy stają się głównym rywalem Polski w walce o tytuł "Państwa łączącego UE ze wschodem Europy". Na razie nic nie wskazuje na to żeby mieli tę rywalizację przegrać.
Na podstawie: "Ernst&Young. European Attractiveness Survey 2006"
Bartosz Józefowski