Polska chce dołączyć do światowego peletonu

Polskie firmy mogą być spokojne o zagraniczne kontrakty. Przez najbliższe 15 lat Polska będzie jednym z krajów najszybciej zwiększających wymianę handlową - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak prognozuje bank HSBC, w 2025 roku nasz handel zagraniczny będzie o 125 procent wyższy niż w 2010 roku. Dla porównania globalny handel w tym czasie wzrośnie zaledwie o 73 procent. Do światowego potentata - zauważa gazeta - będzie nam nadal daleko, ale nasz udział w międzynarodowych obrotach towarowych wyraźnie wzrośnie - z 1 procentu do 1,4 procent.

- W nadchodzących latach Polska będzie zwiększała rolę w światowym handlu. Razem z Czechami i Słowacją będzie stopniowo stawać się kluczowym elementem łańcucha dostaw dla europejskiego przemysłu - twierdzi Rakesh Bhatia, szef pionu wspierania handlu w HSBC. Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

Reklama

_ _ _ _ _

Kurs pomaga

Wielkość eksportu wyrażona w euro wzrosła w sierpniu w ujęciu rocznym o 9,3 proc., zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 0,5 proc. - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w sierpniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w sierpniu eksport z Polski wyniósł 10,67 mld euro. Był więc o 0,5 proc. niższy niż w lipcu oraz o 9,3 proc. większy niż w sierpniu 2010 - napisano w komunikacie.

- Korporacja oczekuje, że w okresie VIII - X 2011 eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,5 proc. w euro, a w wymiarze złotowym o 13,9 proc. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w całym roku 2011 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu o 12,2 proc. w euro oraz 13,6 proc. w złotych - dodano.

KUKE napisał, że w sierpniu zainteresowanie klientów Korporacji prowadzeniem działalności eksportowej było wyraźnie wyższe niż obserwowane w lipcu i jednocześnie silniejsze niż przed rokiem. - Wartość dostępnych dla klientów limitów na transakcje eksportowe była w końcu sierpnia wyższa niż przed miesiącem o 3,6 proc. Jednocześnie okazała się o 29,7 proc. wyższa od obowiązującej przed rokiem. W sierpniu obserwowany był też wyraźny wzrost zainteresowania klientów transakcjami krajowymi. Kwoty dostępnych limitów dotyczących ochrony obrotu krajowego w sierpniu były wyższe od lipcowych o 4,1 proc. Jednocześnie ich wartość była o 20,1 proc. wyższa niż przed rokiem - napisano.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: polskie firmy | Polskie | handel | eksport | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »