Polska dopiero na 37 miejscu

Norwegia i Islandia to najlepsze do życia kraje, które znalazły się na czele tegorocznego ONZ-owskiego rankingu Wskaźnik Rozwoju Społecznego (HDI). Polska podobnie, jak w ubiegłym roku figuruje w nim na 37 pozycji. HDI mierzy poziom życia w 177 krajach.

HDI to wskaźnik publikowany z corocznym raportem o rozwoju społecznym przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Tegoroczny raport nosi tytuł "Przeciw zmianom klimatycznym: solidarność w podzielonym świecie" i został zaprezentowany dziennikarzom na wtorkowej konferencji.

Stany Zjednoczone znalazły się na 12. miejscu, Wielka Brytania na 16. W porównaniu z krajami europejskimi, Polska uplasowała się w rankingu przed Słowacją, Estonia, Litwą, Chorwacją, a także Węgrami, Grecją i Malta.

Ze wskaźnika wynika, że 22 kraje - wszystkie w Afryce na południe od Sahary - kwalifikują się do kategorii "niskiego rozwoju społecznego". W większości krajów, w tym Brazylii, Chinach i Indiach, poziom rozwoju społecznego podniósł się w ciągu ostatnich 30 lat. Jest jednak 16 krajów, w których wskaźnik HDI jest niższy niż w 1990 roku. Z kolei m.in. Kongo, Zambia, Zimbabwe mają wskaźnik niższy niż w 1975 roku.

Reklama

Wskaźnik HDI wprowadzony został w pierwszym z Raportów o Rozwoju Społecznym w 1990 roku. Jest on szacunkową oceną stanu rozwoju społecznego na podstawie oczekiwanej długości życia, wykształcenia oraz dochodu w oparciu o najnowsze dane uzyskane od partnerów ONZ. Tegoroczny wskaźnik nie obejmuje 17 krajów członkowskich ONZ, wśród nich Afganistanu, Iraku i Somalii, z powodu niewystarczającej liczby wiarygodnych danych.

Raport o rozwoju społecznym przygotowywany jest przez UNDP corocznie i publikowany w tym samym czasie na całym świecie. Ma on inicjować ogólnoświatową debatę na temat najważniejszych wyzwań stojących przed ludzkością. UNDP jest jednostką w ramach ONZ. Działa w 166 krajach.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: miejscem | ONZ | HDi | wskaźnik | Polskie | kraje | życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »