Polska elektrownia atomowa. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r.

O zasadach współpracy w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej rozmawiali w Waszyngtonie przedstawiciele państwowej spółki Polskie Elektrownie Jądrowe z firmami Westinghouse i Bechtel. Przypomnijmy, pierwszy blok w elektrowni jądrowej na Pomorzu miałby ruszyć już w 2033 roku.

- Kierunki i zasady współpracy oraz jej zacieśnienie w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej były głównymi tematami rozmów przedstawicieli spółki Polskie Elektrownie Jądrowej z firmami Westinghouse i Bechtel - podały w środę PEJ w komunikacie.

Polska elektrownia jądrowa - jaki model współpracy z wykonawcami?

Według PEJ, w trakcie rozmów w Waszyngtonie omówiono długoterminową wizję współpracy, wzajemne oczekiwania i podział odpowiedzialności w projekcie oraz model jego realizacji, który zapewni najbardziej efektywne wykonanie. W najbliższym czasie planowane jest podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy PEJ, Westinghouse i Bechtel, które pozwoli na sformalizowanie wybranego modelu współpracy w formie konsorcjum - podkreśliła spółka.

Reklama

Jak zaznaczyły PEJ, taki model współpracy, od początku preferowany przez spółkę, znajdzie się w kontrakcie na usługi inżynieryjne obejmującym pierwszy etap prac nad szczegółowym projektem technicznym elektrowni na Pomorzu. Podpisanie umowy jest planowane na ten rok. Kontrakt będzie pierwszą komercyjną umową, w której bezpośrednio zaangażowana zostanie amerykańska firma Bechtel, od 2017 r. wraz z Westinghouse realizująca budowę dwóch bloków elektrowni Vogtle w stanie Georgia - wskazano. Według spółki podpisanie umowy z konsorcjum Bechtel-Westinghouse pozwoli na wykorzystanie unikalnych kompetencji i doświadczeń zdobytych przy finalizowanej właśnie budowie dwóch reaktorów AP1000 w USA.

Elektrownia atomowa w Polsce - już niedługo prace projektowe

- Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej to projekt inwestycyjny spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, dla którego trwają już bardzo zaawansowane prace przygotowawcze. Za nami ważne spotkania z partnerami amerykańskimi, które przybliżają nas do kolejnego etapu, jakim jest rozpoczęcie fazy projektowania elektrowni. Mam nadzieję, że nasze dobre rozmowy z Westinghouse i Bechtel przełożą się na przyspieszenie prac nad porozumieniem o modelu współpracy przy realizacji projektu między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a stroną amerykańską - powiedział Łukasz Młynarkiewicz, cytowany w komunikacie spółki.

- Westinghouse docenia zaawansowany poziom współpracy z PEJ oraz Bechtel przy tym kluczowym i ważnym projekcie, który zapewni Polsce bezemisyjną energię elektryczną i bezpieczeństwo energetyczne. Nasz projekt systematycznie postępuje i z niecierpliwością czekamy razem z naszymi partnerami na dostarczenie Polsce najbardziej zaawansowanej i sprawdzonej technologii - stwierdził prezes Energy Systems w Westinghouse Electric Company David Durham, cytowany w komunikacie PEJ.

- W Bechtel jesteśmy bardzo zaangażowani w energetykę jądrową jako kluczowy czynnik dekarbonizacji i niezależności energetycznej, a decyzję Polski o budowie pierwszej elektrowni jądrowej uważamy za wizjonerską. Bechtel-Westinghouse oferuje rozwiązanie, które jest sprawdzone, funkcjonujące i licencjonowane w wielu krajach. Wykorzystując doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektu oraz współpracując z polskim przemysłem, nasz zespół jest gotowy do realizacji projektu dla PEJ - dodał szef segmentu Energetyki Jądrowej, Bezpieczeństwa i Środowiska w Bechtel John Howanitz.

Pierwszy blok jądrowy na Pomorzu już w 2033 roku

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przygotowuje proces inwestycyjny i ma pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Dla pierwszej lokalizacji na Pomorzu rząd wybrał technologię AP1000 firmy Westinghouse. Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową, w lokalizacji miałyby powstać trzy reaktory AP1000. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: atom | energetyka atomowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »