Polska kusi Niemców. Zagraniczne media wprost o warunkach: atrakcyjna
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla rozważających emigrację z Niemiec - donosi niemiecki dziennik "Die Welt". Dynamiczny rozwój gospodarczy, rosnące wynagrodzenia i niższe koszty życia sprawiają, że nasz kraj staje się realną alternatywą dla naszych zachodnich sąsiadów.
Zdaniem "Die Welt", droga do wzrostu gospodarczego nie jest daleka. "Pociąg z Berlina do Warszawy jedzie pięć godzin. Każdy, kto nim podróżuje, znajdzie się w innym świecie gospodarczym" - możemy przeczytać w internetowym wydaniu niemieckiego dziennika.
Jak zauważa autor artykułu Felix Seifert, od kilku lat stolica Polski - Warszawa, uważana jest za metropolię o największym potencjale wzrostu w Europie. Przytacza on analizę magazynu "fDi Intelligence", z której wynika, że miasta bardziej interesujące dla inwestorów mogą być tylko Londyn i Dublin.
Autor wskazuje, że polska gospodarka rozwija się szybciej aniżeli niemiecka i powołuje się na prognozy wzrostu polskiego PKB, przekraczające 3 proc. Kuszące mają być przede wszystkim perspektywy dotyczące inwestycji w nieruchomości dla firm, a także możliwości na rynku pracy dla potencjalnych pracowników.
Wszystko to prowadzi do tego, że - jak czytamy - "coraz więcej emigrantów rozważa Polskę jako swój cel". Christoph Fuss z państwowej agencji Germany Trade and Invest (GTAI), która zajmuje się przyciąganiem wykwalifikowanej siły roboczej dla Niemiec zza granicy, zauważa, że Polska nie jest już krajem emigracji. "Coraz więcej osób przenosi się do Polski niż odwrotnie" - ocenił.
Z danych GUS, które przytacza dziennik, wynika jednak, że Polska w dalszym ciągu nie wydaje się być numerem jeden "na radarach Niemców". I choć liczba osób rozważających emigrację do naszego kraju rośnie, to w 2023 roku z Niemiec do Polski wyemigrowało łącznie 3836 osób, podczas gdy w odwrotnym kierunku - aż 6064 osoby.
W ocenie autora artykułu, z perspektywy Niemców możliwości na rynku polskim pracy są duże. "Niemcy często pracują w spółkach zależnych niemieckich firm lub w polskich i międzynarodowych firmach z wieloma klientami w Niemczech" - zauważa Fuss z GTAI.
Wielu z naszych sąsiadów jest więc w stanie zarobić w Polsce pensję netto porównywalną z niemiecką, a nawet jeśli jest to niemożliwe, to pensje i tak są "dobre jak na lokalne standardy". Dodatkowo koszty życia w Polsce są w dalszym ciągu korzystniejsze niż w Niemczech. Niemców może przyciągać również fakt, że w Polsce jest wiele miejsc pracy, w których wymaga się dobrej znajomości niemieckiego.
Zgodnie z danymi Eurostatu, przeciętny roczny dochód netto w Polsce w 2023 roku wyniósł niespełna 8 tys. euro. Dla porównania, średnie zarobki netto pracowników w Niemczech kształtowały się na poziomie około 22 tys. euro.
Jednak jak zauważa dziennik, tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce było znacznie wyższe. W okresie 2019-2023 dochody netto Polaków zwiększyły się o 46 proc., podczas gdy w Niemczech odnotowano wzrost na poziomie 20 proc.