Żałoba narodowa po śmierci papieża. Jakie kary grożą za jej nieprzestrzeganie?

Żałoba narodowa ogłoszona w Polsce po śmierci papieża Franciszka budzi wiele pytań. Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy dniem żałoby będzie sobota, 26 kwietnia 2025 roku - dzień uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża, które odbędą się w Watykanie. Co w tym dniu jest dozwolone, a co zabronione? Czy za nieprzestrzeganie zasad żałoby narodowej grożą kary?

"W związku ze śmiercią Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu - 26 kwietnia - uczynić dniem żałoby narodowej" - możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie na oficjalnej stronie kancelarii prezydenta RP. Żałoba będzie obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia 2025 r.) o godzinie 7:35. Jak poinformował Watykan, jego pogrzeb odbędzie się w sobotę (26 kwietnia). Mszę pogrzebową na Placu Świętego Piotra zaplanowano na godzinę 10:00. Następnie kondukt uda się do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie do grobu zostanie złożona trumna z ciałem papieża.

Reklama

Żałoba narodowa po śmierci papieża. Co w tym dniu jest dozwolone, a co zabronione?

Żałobę narodową w Polsce ogłasza prezydent RP - wynika z artykułu 11 ustawy z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 1980 nr 7 poz. 18). Dzieje się to na podstawie wydanego rozporządzenia, które obowiązuje na terenie całego kraju. W dokumencie na temat ogłoszenia żałoby prezydent musi zawrzeć uzasadnienie jej ogłoszenia, a także dokładnie określić datę jej rozpoczęcia i zakończenia.

Żałoba narodowa w kraju to szczególny okres, w którym państwo i społeczeństwo oddają hołd w związku z tragicznymi wydarzeniami. Może ona zostać ogłoszona w związku ze śmiercią wybitnych postaci (m.in. prezydenta, przywódcy innego kraju lub religii, czy cenionego artysty) lub w wyniku tragedii (katastrofa, zamach terrorystyczny itp.). 

Co dzieje się po ogłoszeniu żałoby narodowej? Jak wyjaśnił szef kancelarii premiera Jan Grabiec w TVN24, najważniejszy nakaz to obniżenie flag państwowych przed urzędami państwowymi do połowy masztów. Tradycyjnie flagi przepasuje się także czarnym kirem, jednak nie jest to regulowane ustawą. Poza tym zaleca się także: 

  • Odwołanie imprez masowych, koncertów, wydarzeń sportowych oraz innych wydarzeń o charakterze rozrywkowym; 
  • Stosowne zmiany w programach radiowych i telewizyjnych, rezygnując z emisji programów rozrywkowych; 
  • Nieemitowanie treści rozrywkowych w mediach (np. reklam o żartobliwym charakterze); 
  • Zachowanie ciszy i powagi w przestrzeni publicznej. 

Wiele zależy jednak od kwestii interpretacji. Jak wskazuje szef KPRM, w przypadku koncertów, spektakli czy meczów nie ma ścisłych zakazów prawnych. "To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów" - wyjaśnił.  

Żałoba narodowa w Polsce. Czy za jej nieprzestrzeganie grożą kary?

Polskie przepisy nie zawierają zapisu, który wprost penalizowałby nieprzestrzeganie zasad obowiązujących podczas żałoby narodowej. Organizacja wydarzeń rozrywkowych w tym czasie nie jest formalnie zakazana i nie grożą za to ani mandaty, ani kary grzywny czy odpowiedzialność karna.

Wielu organizatorów - również ze względu na nieprecyzyjność przepisów - decyduje się jednak odwołać zaplanowane wcześniej wydarzenia rozrywkowe. Zwłaszcza, że służby porządkowe mogą powołać się na artykuł 49 paragraf 1 Kodeksu wykroczeń, który mówi: kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny

Jan Grabiec zapewnił jednak w TVN24, że za zorganizowanie zaplanowanych wcześniej wydarzeń kulturalnych "nie będzie sankcji". 

Kiedy ogłaszano żałobę narodową w Polsce w XXI wieku?

Z powodu śmierci papieża Franciszka żałobą narodową ogłoszono nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Wśród nich są m.in. Hiszpania, Węgry i Brazylia, a także rodzinna Argentyna papieża. Również inne państwa, takie jak USA, Filipiny, Ekwador czy Chile wyraziły żałobę, opuszczają flagi do połowy masztu.

Żałobę narodową w Polsce w XXI wieku ogłaszano w sumie 18 razy:  

  • 12-14 września 2001 r. - zamach na World Trade Center i Pentagon;
  • 12-13 marca 2004 r. - zamach w Madrycie;
  • 5 stycznia 2005 r. - trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 roku;
  • 3-8 kwietnia 2005 r. - śmierć papieża Jana Pawła II;
  • 14 lipca 2005 r. - zamach w Londynie 7 lipca 2005;
  • 29 stycznia - 1 lutego 2006 r. - katastrofa budowlana na Śląsku (2006);
  • 23-25 listopada 2006 r. - katastrofa górnicza w kopalni Halemba;
  • 23-25 lipca 2007 r. - katastrofa polskiego autokaru we Francji;
  • 24-26 stycznia 2008 r. - katastrofa lotnicza w Mirosławcu;
  • 14-16 kwietnia 2009 r. - pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim; 
  • 21-22 września 2009 r. - katastrofa górnicza w kopalni "Wujek - Ruch Śląsk"; 
  • 10-18 kwietnia 2010 r. - katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem;
  • 5-6 marca 2012 r. - katastrofa kolejowa pod Szczekocinami;
  • 3 listopada 2013 r. - śmierć Tadeusza Mazowieckiego;
  • 20-23 grudnia 2018 r. - katastrofa górnicza w Stonawie;
  • 18-19 stycznia 2019 r. - zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza;
  • 15-16 lutego 2019 r. - śmierć byłego premiera Jana Olszewskiego;
  • 26 kwietnia 2025 r. - śmierć papieża Franciszka.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papież Franciszek | kara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »