Polska liderem w produkcji owocowo-warzywnej
Polska jest szóstym, pod względem wartości, producentem owoców i warzyw w UE-28. Jednak z uwagi na znaczny udział owoców i warzyw kierowanych do przetwórstwa, zajmuje także czołowe miejsce w produkcji przetworów owocowo-warzywnych - wynika z najnowszego raportu PKO Banku Polskiego.
- Przetwórstwo owoców i warzyw stanowi czwarty sektor polskiego przemysłu spożywczego z 8 proc. udziałem w produkcji sprzedanej artykułów spożywczych.
Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie producentem oraz eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ).
Polska zajmuje drugie miejsce w unijnej produkcji mrożonych warzyw (po Belgii), a także pierwsze w produkcji takich kategorii jak mrożone truskawki, maliny, wiśnie i czarne porzeczki - zauważyli analitycy PKO Banku Polskiego.
Dodali, że produkcja przetworów owocowo-warzywnych w kraju dynamicznie rośnie z uwagi na systematyczny wzrost bazy surowcowej. Średnioroczne tempo wzrostu produkcji owoców i warzyw w Polsce w latach 2011-2016 wynosiło 4,8 proc.
Jednym z motorów napędowych rozwoju polskiego przetwórstwa owoców i warzyw jest rosnący eksport. - Źródłem przewag konkurencyjnych polskich przetworów na rynkach zagranicznych są niższe koszty pracy, a także wysoka jakość owoców i warzyw - dodano w raporcie.
MM
Główny Urząd Statystyczny szacuje, że zbiory owoców z drzew będą niższe o 30-35 procent w porównaniu z 2016 rokiem, natomiast owoców jagodowych o 15 procent. Spadek zbiorów warzyw gruntowych może być relatywnie niski.