Polska linia Black Hawk ruszyła
W zakładach PZL Mielec (Podkarpackie) rozpoczął się końcowy etap montażu pierwszego helikoptera Black Hawk. Ukończenie maszyny planowane jest na przyszły rok.W Mielcu od marca br. produkowane są już kabiny do tego helikoptera; do tej pory zbudowano cztery.
Jak poinformował PAP Bob Kokorda, wiceprezes ds. strategii korporacyjnej i synergii w firmie Sikorsky, do której należy PZL, uruchomienie linii montażowej w Polsce jest ważnym etapem w realizacji programu budowy helikoptera. "Teraz ten sprawdzony i niezawodny helikopter będzie dostępny dla klientów na całym świecie, oferując solidne osiągi i najnowszą technologię" - dodał.
W Mielcu będą produkowane śmigłowce w tzw. wersji green - podstawowej, a wyposażenie będzie zależne od wymagań kupującego. Helikopter S-70i Black Hawk dostarczany będzie bezpośrednio z Polski.
Black Hawk to średni, wielozadaniowy śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny. Helikopter był maszyną, która została wytypowana jako zwycięzca konkursu ogłoszonego przez armię USA na początku lat 70. XX wieku. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą tych maszyn są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in.: Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.
Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. Obecnie w firmie pracuje ok. 1 tys. 800 osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku zakład należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.
W Polskich Zakładach Lotniczych (PZL) w Mielcu (Podkarpackie) mimo narastającego kryzysu gospodarczego przyjmowane są nowe osoby do pracy. Od września ubiegłego roku do lutego 2009 roku pracę znalazło ponad 200 osób. Jak informowała rzeczniczka firmy Olga Ratusińska, zatrudnienie znajdują głównie specjaliści w dziedzinach związanych z branżą metalową: ślusarze, blacharze, operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie, a także monterzy i mechanicy. "Wśród nowo przyjętych w ostatnich trzech miesiącach, spora część to byli pracownicy innych firm działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, m.in. Kirchhoff czy Bury Technologies. Nowi pracownicy przechodzą różnego rodzaju szkolenia i kursy, tak aby byli przygotowani do zadań, które wkrótce będziemy realizować w PZL.
W całym ubiegłym roku PZL zwiększył zatrudnienie o 435 osób; obecnie w firmie pracuje ponad 1770 pracowników. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. Produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperują także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należą do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.