Polska Miedź inwestuje w energetykę

- W sytuacji, gdy nie możemy radykalnie zmienić przychodów z core businessu i one będą zależne tylko od ceny miedzi, a wolumen będzie ten sam, musimy uciekać z pieniędzmi w inne działalności - mówi Mirosław Krutin, prezes KGHM Polska Miedź.

Jakie jest pana pierwsze wrażenie po przyjściu do KGHM?

- KGHM to firma, przed którą jest przyszłość. Ma duży potencjał i bardzo dobrą kadrę średniego szczebla - te atuty w połączeniu z dużymi rezerwami dają świetną bazę do zbudowania firmy optymalnej. Ale KGHM to też firma, która do tej pory była okrętem bez sternika. Ogromna częstotliwość zmian kadry zarządzającej spowodowała, że dziś spółka nie wie, w którym kierunku powinna się rozwijać; nie ma jasno wytyczonego celu.

KGHM to też firma z dużymi naciskami politycznymi.

- Nie, ja tego nie odczuwam. Najlepszym tego przykładem jest wybór mojej osoby na prezesa, który odbył w drodze konkursu. Oczywiście, widzę duże chęci na naciski i nie dziwię się krzykom o upolitycznieniu firmy. Co jednak ciekawe, ci, którzy najgłośniej krzyczą, przez ostatnie dwa lata wprowadzili do KGHM wielu swoich ludzi. Ich głosy wynikają przede wszystkim z chęci zablokowania jakichkolwiek zmian, a nie są protestem przeciwko osobom z politycznego lub niepolitycznego nadania. Dzisiaj żaden z najważniejszych menedżerów w firmie nie ma legitymacji partyjnej. Spośród kilku dyrektorów biura zarządu tylko jeden ma taką legitymację. Problem upolitycznienia firmy dostrzegają osoby, które chcą zakonserwować status quo.

Panuje opinia o mocnym uzwiązkowieniu spółki. Pan odczuwa siłę związków?

- Tak, oczywiście, w silnej firmie są silne związki - w KGHM relacje ze związkami mają duży, bezkompromisowy wymiar. W firmie obowiązuje układ zbiorowy podpisany przez 10 organizacji związkowych oraz zarząd. Każda zmiana wymaga zgody tych organizacji. Stąd negocjacje, a czasami nawet spory.

Jakie są plany rozwoju spółki, na czym się pan skupia?

- Strategia, którą przygotowaliśmy, nie będzie się zasadniczo różniła od poprzedniej, ponieważ poprzednia nie była całkowicie zła. Różnica polega na tym, że obecna jest budowana przez menedżerów pracujących w KGHM, przez ludzi, którzy się na tym znają, wiedzą, w którym kierunku firma powinna się rozwijać.

Są trzy główne elementy strategii: core business, dywersyfikacja i rozwój działalności pomocniczej. W pierwszym elemencie kładziemy nacisk na technologię. W drugim na wejście w inne sektory, w których można ulokować nadwyżki kapitałowe z core businessu, a w trzecim - na długoterminowy rozwój drobnych przedsięwzięć, które spowodują wzrost miejsc pracy w regionie.

W core businessie chodzi o technologię i koszty. W KGHM oceniamy, że mamy złoża na 30-40 lat. Ale są jeszcze złoża na głębokości poniżej 1500 metrów, szacowane na kolejne 30-40 lat wydobycia. Mamy więc złóż na 70-80 lat - nie mamy jednak jeszcze odpowiednich technologii wydobywczych, by do wszystkich pokładów dotrzeć.

Na świecie nie ma takich urządzeń?

- Nie ma, bo nie ma na świecie w przemyśle wydobywczym skał tak twardych. Mowa o 150 MPa. Górnictwo to zwykle miękkie skały. Jedynie w RPA przy wydobyciu platyny próbuje się drobnych prac przy twardych skałach. Podjęliśmy współpracę z firmą, która działa w RPA. Chcemy stworzyć odpowiednią technologię do drążenia twardych skał i wykonania systemu odstawczego. Trudność polega na tym, że nie wiemy, jak zachowa się górotwór.

Jakie KGHM ma prognozy na wydobycie w najbliższych kilku latach?

- To specyficzna sytuacja. Zdolności produkcyjne w całym ciągu technologicznym sięgają 32 mln ton rudy rocznie, a maksymalne wydobycie to 35 mln ton. Nie możemy więc radykalnie zwiększyć wydobycia. Bardziej niż wyższego wydobycia, KGHM potrzebuje stabilizacji, aby efektywnie zarządzać aktywami.

A nie jest tak, jak w górnictwie węgla kamiennego, że nie było w ostatnich latach prac przygotowawczych i przez to spada wydobycie?

- W górnictwie węgla spada wydobycie, bo nie ma otwartych korytarzy i brakuje przestrzeni do wydobywania surowca. U nas jest podobnie. Dlatego położyliśmy nacisk na to, by co roku wykonywać 30 kilometrów rozcinek i robót przygotowawczych.

KGHM nie planuje rozwijać wydobycia innych surowców niż miedź?

- Inne projekty nie dają efektu skali. Jesteśmy trzecim producentem srebra na świecie, a stanowi ono tylko 10 procent naszych przychodów. Ze złota pochodzi pięć procent obrotów, a z renu jeszcze mniej. Nawet, jeśli staniemy na głowie, by odzyskiwać wszystkie metale szlachetne, to nadal przychody z tej działalności sięgną zaledwie kilkunastu procent wszystkich przychodów. Inne surowce w żaden sposób nie uchronią nas przed wyzwaniami, jakie naszej firmie stawia przyszłość.

Pojawiały się pomysły, by KGHM w ramach projektów energetycznych uruchomił kopalnie węglowe.

- Mówimy o naszej drugiej części strategii biznesowej, czyli dywersyfikacji. W sytuacji, gdy nie możemy radykalnie zmienić przychodów z core businessu i one będą zależne tylko od ceny miedzi, a wolumen będzie ten sam, musimy uciekać z pieniędzmi w inne działalności. Chodzi o to, by nowy biznes przyniósł korzyści, gdy w głównym biznesie jest źle. Mamy Polkomtel, świetną inwestycję kapitałową i wchodzimy też w sektor energetyczny.

W ramach dywersyfikacji złóż miedzi poprzednie zarządy zapowiadały wyjście poza Polskę. Różnie się to kończyło...

- My pytamy - po co wychodzić? Projektom odkrywkowym na świecie tylko się przyglądamy. Widzimy, że tanie projekty się już skończyły. Ostatnie lata to wdrażanie małych i drogich projektów, z których firmy wychodzą po 2-3 latach, aby ograniczyć ryzyko.

Dzisiaj złoża są bardzo drogie i przeważnie zlokalizowane w miejscach politycznie ryzykownych. Nawet jeśli kupimy złoża, to będziemy musieli sprzedawać wydobyty z nich surowiec, ponieważ nie przetopimy go w naszych hutach. Nie mamy wystarczających mocy, a budowa huty w środku Europy nie ma najmniejszego sensu. Hutę trzeba budować tam, gdzie do dyspozycji jest tania siła robocza i tania energia potrzebna do przetopienia koncentratu. Poza tym, jeśli spadną ceny kopaliny, to spadną one jednocześnie w Afryce, gdzie kupimy złoża, jak i w Lubinie.

KGHM od dawna mówi o projektach energetycznych, ale nic się nie wydarzyło.

- Nie chcę o tym dziś szczegółowo mówić, ale to będzie duży projekt. Rozważamy całe spektrum działań, od budowy od podstaw po inwestycje kapitałowe.

A wspólny projekt z Tauronem?

- Rok temu została podpisana deklaracja. Przez pół roku w ślad za nią nic jednak nie poszło, bo zapotrzebowanie na tę deklarację wyszło od strony politycznej, a nie od biznesowej. Ale jesteśmy w stałym kontakcie z Tauronem.

A co z elektrownią gazową z PGNiG?

- Mamy nadzieję, że jesteśmy w ostatniej fazie rozmów z PGNiG, aby ten projekt się rozpoczął. Chodzi o budowę dwóch małych bloków energetycznych w Polkowicach i Głogowie, a nie tak, jak było to początkowo uzgadniane, jednego dużego. Bloki te będą dostarczać 1/4 energii potrzebnej KGHM. Projekt musi być skorelowany z piecem zawiesinowym. Oba obiekty muszą być oddane do użytku w ciągu czterech lat.

Trzeci obszar strategii - działalności pomocnicze.

- Spółki, które są częścią ciągu technologicznego, będą zarządzane kosztowo. Część podmiotów spoza ciągu technologicznego stanie się elementem projektu, który wstępnie określamy jako TFI. Ta koncepcja powstała, ponieważ KGHM nie potrafi realizować drobnych projektów, a pomysłów i możliwości do zagospodarowania jest wiele.

W długiej perspektywie KGHM nie będzie zatrudniał tak wiele osób, jak dzisiaj i chcemy stworzyć nowe miejsca pracy. Chodzi nam o wehikuł, który połączy pomysły, możliwości i potrzebę zakładania nowych firm. Pieniądze na ten cel nie powinny pochodzić tylko z KGHM, ale też z zewnątrz. Stwórzmy więc TFI, bo fundusz inwestycyjny jest czystą strukturą, która najlepiej się nadaje do realizacji takich inwestycji. W TFI będą aktywa nie związane z core businessem, zaprosimy partnerów i stwierdzimy, jaki powinniśmy rozwijać biznes.

Rozmawiał: Adam Brzozowski

Nie będzie łączenia kopalń Po naciskach związkowców z Polskiej Miedzi zarząd zrezygnował z łączenia kopalń. Mimo tych ustępstw pracownicy nadal są gotowi strajkować. Związkowcy chcą jeszcze podwyżek ale prezes Mirosław Krutin mówi nie. Kolejne spotkanie zarządu ze związkowcami zostało zaplanowane na 27 października.

Plan łączenia kopalń był sztandarowym projektem obecnego zarządu. Wdrożenie programu łączenia kopalń miało przynieść spółce znaczące oszczędności i poprawić bezpieczeństwo pracy pracowników i racjonalne zarządzanie złożami. Do czego jeszcze kilka tygodni temu przekonywał w rozmowie z dziennikarzami na konferencji prasowej wiceprezes Herbert Wirth.

-Dzisiejsza struktura nie pozwala nam na szybkie dostosowanie się do zmian na rynku miedzi. Dziś urabiamy jedynie słuszną metodę wydobycia nie bacząc, że z rudą miedzi wydobywa się dużo kamienia. Spółka w swoich zasobach posiada złoża o różnej miąższości. Konsolidacja kopalń gdy nadejdzie dekoniunktura pozwoli na sięganie w przyszłości po lepsze złoża. Wcześniej nikt o tym nie myślał- dodaje ze smutkiem Wirth.

Plany łączenia kopalń miał też były prezes z nadania SLD Wiktor Błądek w 2004 roku. Konsolidację próbowano wprowadzić tylnymi drzwiami. Gdy sprawa wyszła na jaw w obawie przed protestami związkowców bardzo szybko wycofano się z tego pomysłu. Podobnie stało się teraz, a argumenty zarządu nie zyskały poparcia. Wycofanie się z tego projektu prezes Krutin tłumaczy tak.

-Po głębokiej analizie uważamy, że angażowanie dużej ilości osób w projekty organizacyjne to nie jest najlepszy moment. Uważamy, że jesteśmy racjonalnymi menadżerami. W obecnej sytuacji kryzysu firmy nie stać na to żeby gubiła gotówkę z powodu strajku. Niezależnie od tego kto ma więcej racji, albo mniej.

Kolejnym punktem zapalnym pomiędzy zarządem miedziowego giganta, a związkowcami jest kwestia 200 zł podwyżki i zaplanowany na 5 listopada 24-godzinny strajk ostrzegawczy. W kwestii podwyżek zarząd mówi stanowczo nie. - Rozmowy o podwyżkach w tej chwili to zły pomysł. Działamy na progu rentowności, a nasza marża nie jest już tak wysoka jak była na początku roku. -mówi stanowczo prezes Mirosław Krutin. Kolejne rozmowy związkowców z zarządem zostały zaplanowane na 27 października.

Już dziś niemal 35 procent zysków firmy to wynagrodzenia dla pracowników. Średnia płaca w KGHM wynosi 7.842 zł i jest najwyższa w regionie. Czy tym razem zdrowy rozsądek i argumenty zarządu o tym, że spółki nie stać obecnie na podwyżki wezmą górę? Czy też związkowcy będę nadal podcinać gałąź na której siedzą wspólnie z zarządem KGHM?

Piotr Twardysko

Dowiedz się więcej na temat: ceny miedzi | firma | miedź | procent | one | Polskie | KGHM | wydobycie | firmy | uciekać | TFI | polska miedź | złoże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »