Polska nadal w elitarnym klubie!
Nasz kraj nie rozwija się tak dynamicznie jak dotychczas - wynika z najnowszego Rankingu Instytutu Globalizacji oceniającego najszybciej rozwijające się państwa świata. Nasz kraj nie wykorzystuje w pełni potencjału jakim jest wolny handel i swoboda gospodarcza - ocenia ekonomista Marek Łangalis autor raportu.
Pozycja naszego kraju pogorszyła się o 3 miejsca, ale wciąż znajdujemy się w elitarnym klubie 30. najlepiej rozwijających się państw globu. Znacznie lepiej w ostatnim roku radzili sobie Czesi i Węgrzy (odpowiednio awans o 5 miejsc i 4 miejsca).
W czołówce zestawienia znalazły się kraje azjatyckie: Singapur (1 miejsce), Hong Kong (3) i Chiny (4). Najsilniejsze i najbardziej dynamiczne gospodarki europejskie to Niemcy (2), Holandia (5) i Szwajcaria (8). Ranking obejmuje 50 najważniejszych gospodarek świata.
- Pozycja Polski jest stabilna, ale nasz kraj nie wykorzystuje w pełni potencjału jakim jest wolny handel i swoboda gospodarcza - ocenia ekonomista Marek Łangalis, autor raportu. W 2010 roku, z którego zostały pobrane wszystkie dane do obecnej edycji rankingu, wiele państw zanotowało solidne odbicie w stosunku do kryzysowego 2009 r. W poprzedniej edycji zaledwie 10 państw z rankingu zanotowało wzrost gospodarczy, w obecnej aż 44.
W stosunku do 2009 r. większość wskaźników uległa znacznej poprawie. PKB na osobę zwiększyło się symbolicznie z 24 059 USD na osobę do 24 881 USD (jest to tylko o 73 dolary więcej niż w 2008 r.). Minimalnie spadło średnie bezrobocie z 8,9% do 8,8%. Średni deficyt sfery publicznej wśród badanych państw spadł z 4,9 do 4,6%. Znacznie poprawiły się obroty handlu zagranicznego. Badane kraje wyeksportowały produkty o wartości 13 bln 266 mld USD i zaimportowały 13 bln 582 mld USD (rok wcześniej te wartości były aż o ok. 3 bln USD niższe). Pomimo większych obrotów handlu zagranicznego nie wróciła koniuktura na inwestycje zagraniczne. W badane państwa zainwestowano 11,5 mld USD (rok wcześniej 17,2 mld USD). Na minus należy również zapisać znaczny wzrost cen, średnia inflacja wyniosła aż 4,8% (rok wcześniej 3,4%).
Przygotowywany jest od 3 lat i różni się od innych tego typu zestawień tym, że nie bazuje na kryteriach uznaniowych, lecz na analizie zmian dynamiki głównych wskaźników ekonomicznych takich jak PKB, inflacja, bezrobocie, import czy eksport - tłumaczy ideę rankingu dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.
źródło Instytut Globalizacji
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL