Polska narusza prawo UE? Bruksela wzywa do wdrożenia dyrektywy

Komisja Europejska wzywa Polskę do wdrożenia dyrektywy dot. zamówień publicznych. Chodzi o zamówienia na wytwarzanie dokumentów takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo UE, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

KE zdecydowała o wysłaniu do polskiego rządu formalnego listu wzywającego do usunięcia uchybienia w związku z niewykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 7 września 2023 r. To pierwszy etap w procedurze naruszeniowej.

W orzeczeniu tym TSUE stwierdził, że Polska naruszyła obowiązki wynikające z dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych, ponieważ wprowadziła do prawa krajowego wyłączenia, których nie przewiduje unijne prawo.

Reklama

Unijne przepisy wymagają ogłaszania przetargów na wytwarzanie dokumentów publicznych

Uchybienie dotyczy ominięcia procedur przetargowych przy zamówieniach na wytwarzanie określonych dokumentów publicznych, m.in. dowodów osobistych, dokumentów paszportowych, praw jazdy i legitymacji służbowych, a także druków, w tym kart do głosowania oraz znaków zabezpieczających, np. znaków akcyzy, znaków legalizacyjnych i nalepek kontrolnych. Polskie przepisy pozwalają bez przetargu zlecać je Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

KE przypomniała w czwartek, że unijne przepisy wymagają przyznawania zamówień powyżej określonych progów w drodze przetargu, z "pełnym poszanowaniem zasad przejrzystości, równego traktowania i niedyskryminacji".

Na odpowiedź i usunięcie uchybienia Polska ma dwa miesiące. W przypadku braku satysfakcjonującej reakcji KE może skierować sprawę ponownie do TSUE, wnioskując o nałożenie kar finansowych.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dowody osobiste | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »