Polska trafi na nowe banknoty euro? Mowa o jednym z nominałów
Elementy graficzne związane z Polską już wkrótce mogą znaleźć się na banknotach euro. Jak to możliwe, że nasz kraj pomimo braku decyzji, kiedy zamierza przyjąć wspólną europejską walutę, będzie miał swoje symbole na nowych banknotach? Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił plany odświeżenia banknotów, a rozważne są dwa motywy - rzeki i ptaki oraz kultura europejska.
Banknoty euro czeka pierwsza w historii modernizacja wyglądu. W obiegu są one od 1 stycznia 2002 roku i w opinii prezes EBC Christine Lagarde przyszedł czas, aby euro stały się jeszcze bardziej "przystępne dla Europejczyków w każdym wieku i o każdym pochodzeniu".
"Nowe banknoty będą symbolizować naszą wspólną europejską tożsamość i różnorodność, która czyni nas silnymi" - zapewniła. Głównym celem jest zastąpienie obecnej symboliki związanej z architekturą.
Jak poinformowano, Rada Prezesów EBC przeprowadziła w 2023 roku szerokie konsultacje wśród obywateli, ale także państw członkowskich, bankowców i handlowców, dotyczące projektowanych zmian.
EBC rozważa dwa motywy, które wkrótce mogą zagościć na nowych banknotach euro - znane postacie oraz rzeki i ptaki. Te drugie miałyby pokazywać różnorodną przyrodę, a na banknotach widniałyby podobizny wróbla, zimorodka, żołny, szablodzioba, głuptaka oraz bociana.
Jeżeli EBC zdecyduje, że "nową twarzą" europejskiej waluty zostaną znane postaci, to niewykluczone, że na jednym z banknotów znajdzie się miejsce dla znanej Polki. Kultowe osobistości europejskie mają bowiem przypominać, kto najbardziej przyczynił się do budowania kulturowego dziedzictwa Europy.
Wstępna koncepcja EBC przewiduje, że na banknocie o nominale 20 euro znajdzie się polska chemiczka i fizyczka Maria Skłodowska-Curie. Na pozostałe banknoty mają trafić:
- 5 euro - grecka śpiewaczka operowa Maria Callas;
- 10 euro - niemiecki kompozytor Ludwig van Beethoven;
- 50 euro - hiszpański pisarz Miguel de Cervantes;
- 100 euro - włoski malarz Leonardo da Vinci;
- 200 euro - austriacka pisarka Bertha von Suttner.
Zmiany nie obejmą nominału 500 euro, bo choć pozostaje on prawnym środkiem płatniczym, to obecnie jest stopniowo wycofywany z obiegu. Z obawy, że banknot może ułatwiać nielegalną działalność, EBC w 2016 r. zaprzestało go emitować. Ówczesny dyrektor Europolu Robin Wainwright wskazywał, że "milion euro w banknotach 500 euro można przenieść w jednej małej teczce".
Zmian w wyglądzie banknotów będzie wiecej. Do każdego banknotu mają zostać dodane symboliczne kształty Parlamentu Europejskiego, EBC, TSUE oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
Jak donosi Reuters wstępny wybór europejskich osobistości budzi kontrowersje. Wszystko dlatego, że reprezentują one tylko sześć z 20 krajów strefy euro. Pojawiają się także głosy, że EBC powinno większy nacisk kłaść na zagwarantowanie stabilności cen zamiast na poświecenie energii na nowy wygląd banknotów.
Obecny wygląd europejskich banknotów został zaprojektowany 23 lata temu przez artystę z Berlina Rheinholda Gerstetlera. Symbolizowały one więzi pomiędzy europejskimi krajami.
W przypadku euro dostępne są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro, które posiadają jednolite znaki graficzne. Natomiast monety są emitowane przez kraje strefy euro i w każdym przypadku różnią się zarówno awersem, jak i rewersem.