Polska zacieśnia współpracę ze Słowacją. Chodzi o produkcję amunicji i polskie Pioruny

W siedzibie MON podpisano list intencyjny ws. umocnienia współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego pomiędzy Polską i Słowacją. - To są obustronne korzyści. [...] Zawarliśmy porozumienie ws. czterech, bardzo konkretnych, obszarów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu ze słowackim odpowiednikiem. Porozumienie dotyczy m.in. produkcji amunicji, pozyskania przez Słowację systemu Piorun, współpracy przy produkcji kołowego transportera opancerzonego oraz zainteresowania spolonizowaną wersją czołgu K2.

W siedzibie MON odbyło się spotkanie wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i jego słowackiego odpowiednika Roberta Kaliniaka. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy przemysłowej, w tym produkcji amunicji. Jak przekazał resort obrony, w trakcie spotkania podpisano list intencyjny "dający podstawę do dalszego rozwoju współpracy wojskowo-technicznej pomiędzy słowackimi i polskimi podmiotami".

Polska zacieśnia współpracę ze Słowacją. Cztery punkty porozumienia ws. przemysłu zbrojeniowego

Minister obrony narodowej podczas konferencji mówił o "rozwoju współpracy polsko-słowackiej". - Wolność nie broni się sama, potrzebuje naszej siły i zdolności. [...] Dlatego dzisiaj podpisaliśmy list intencyjny w dziedzinie zacieśnienia współpracy naszych przemysłów zbrojeniowych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Zdaniem szefa resortu obrony, współpraca pomiędzy krajami jest potrzebna, żeby "budować jedność w ramach UE i NATO", ale także "budować siłę wschodniej flanki". - Dziś wchodzimy na wyższy poziom naszych relacji dwustronnych - ocenił.

Reklama

W porozumieniu poruszono cztery obszary, które w ocenie wicepremiera przyniosą "obustronne korzyści". Pierwszym z nich jest pozyskanie i zainteresowanie strony słowackiej systemem Piorun. - To jest nasz produkt eksportowy, który sprawdził się bardzo dobrze w warunkach bojowych na Ukrainie - wyjaśnił wicepremier. 

Drugim punktem współpracy jest wspólne działania w celu podnoszenia zdolności produkcji amunicji, ze szczególnym uwzględnieniem amunicji 155 mm. - Słowacja ma ogromne zdolności produkcyjne - jedne z największych na świecie, nie tylko w Europie - wskazał Kosniak-Kamysz. 

Trzecia kwestia dotyczy wspólnej produkcji kołowego transportera opancerzonego. - Połączenie potencjału przemysłu polskiego i słowackiego oraz sprzedaż takiego pojazdu na rynki państw trzecich to temat, nad którym pracujemy od dłuższego czasu - powiedział minister obrony narodowej. 

Słowacja kupi polską wersję czołgu K2? Szef MON: Ogromny impuls dla polskiej zbrojeniówki

Czwartym elementem zacieśniania współpracy pomiędzy krajami ma być zainteresowanie strony słowackiej "spolonizowaną wersją czołgu K2". - To bardzo ważny element, który powinien dać ogromny impuls polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu - zapewnił wicepremier.  

- Jak najszybciej musimy porozumieć się ze stroną koreańską i rozpocząć produkcję spolonizowanej wersji K2, ponieważ to właśnie ta wersja interesuje naszych partnerów ze Słowacji, a nie standardowa wersja koreańska - dodał Kosiniak-Kamysz. 

Współpraca Polski i Słowacji ws. produkcji amunicji

W listopadzie 2024 roku szef polskiego MON wraz z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem odwiedził Bratysławę, gdzie obaj spotkali się ze swoimi odpowiednikami. Kosiniak-Kamysz podkreślał wtedy, że Słowacja to jeden z najważniejszych w regionie producentów amunicji artyleryjskiej, w tym zwłaszcza kalibru 155 mm (standardowego dla sprzętu NATO).

"Dla nas kluczową kwestią w przemyśle jest dziś nabycie zdolności do produkcji wielokalibrowej amunicji na dużą skalę. Bez partnerstwa ze Słowacją tego celu nie osiągniemy. Jestem o tym przekonany. Wiem, że jesteście naszym podstawowym partnerem" - mówił szef MON podczas wizyty na Słowacji. Kosiniak-Kamysz zapowiadał też wtedy wizyty na Słowacji przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej dotyczące nawiązywania współpracy przemysłowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja amunicji | Władysław Kosiniak-Kamysz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »