Polski eksport do Kirgistanu wzrósł lawinowo. Skojarzenie nasuwa się samo
Wartość polskiego eksportu stale rośnie - w III kwartale była o 3 proc. wyższa r/r. Uwagę przykuwa wzrost eksportu do państw Azji Środkowej - zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego można to wiązać z obchodzeniem sankcji nałożonych na Rosję.
- Wartość polskiego eksportu w III kwartale 2023 r. wzrosła o 3 proc. r/r
- Udział żywności w naszym eksporcie wzrósł do 11 proc.
- Szybko rośnie wartość polskiego eksportu do Ukrainy
- Dane pokazują gwałtowny wzrost eksportu do Kirgistanu, Armenii, Kazachstanu i Uzbekistanu
- Może to świadczyć o obchodzeniu sankcji nałożonych na Rosję
Saldo handlowe Polski w III kw. poprawiło się o 25 mld euro r/r. - podaje Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W porównaniu z III kw. 2019 r. - ostatnim okresem przed pandemią - najbardziej w strukturze eksportu wzrósł udział urządzeń elektrycznych i artykułów spożywczych - każdej z tych grup o ponad 1 pkt. proc., ale tylko w przypadku żywności odnotowano wyraźny wzrost udziału także w porównaniu z poprzednim rokiem - o 0,5 pkt. proc., do poziomu 11 proc.
Najważniejsza grupa towarowa w polskim eksporcie - samochody - wciąż próbuje wrócić do poziomu sprzed pandemii. Odnotowano tu najwyższy wzrost r/r, ale udział tej kategorii w porównaniu z 2019 r. spadł o 0,5 pkt. proc. Największy spadek w ujęciu 5-letnim odnotowano w grupach: komputery, wyroby elektroniczne i optyczne (o 1 pkt. proc. do 7 proc.) oraz meble (o 0,8 pkt. proc. do niecałych 4 proc.)
Jeśli chodzi o kierunki eksportu widać wzrost znaczenia Ukrainy i dekoniunkturę w Niemczech. Wśród 10 państw, w których wartość polskiego eksportu przekroczyła 1 mld euro w trzech kwartałach br., wartość eksportu od 2019 r. co najmniej podwoiła się w czterech: Meksyku (3,4-krotny wzrost do prawie 2 mld euro), Turcji i Indiach (2,4-krotny wzrost do wartości odpowiednio 3,4 mld euro i 1,2 mld euro), Ukrainie (2,2-krotny wzrost do wartości 8,1 mld euro).
Największe wzrosty udziałów w eksporcie od 2019 r. dotyczyły: Ukrainy (o 1,31 pkt. proc.), Holandii i Francji (po 0,6 pkt. proc.), a największe spadki - Rosji (-2,3 pkt. proc.), Niemiec (-0,9 pkt. proc.) oraz Wielkiej Brytanii (-0,6 pkt. proc.).
Znacząco wzrósł polski eksport do państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, do których Polska sprzedawała dotąd niewiele - rekordzistą jest Kirgistan, w którym wartość eksportu była 22-krotnie wyższa niż przed pandemią COVID-19. Gwałtowne wzrosty dotyczyły także: Armenii (5,6-krotnie), Kazachstanu i Uzbekistanu (ponad 2,5-krotnie) oraz Turcji (2,4-krotnie). Zdaniem autorów raportu można to wiązać z obchodzeniem sankcji nałożonych na Rosję po jej napaści na Ukrainę.
W imporcie w perspektywie pięciu lat wybija się wzrost wartości surowców - w tym 16-krotny wzrost importu węgla z Kolumbii, czterokrotny wzrost wartości importu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, 14-krotny ropy z Norwegii oraz wzrost z 0 do 2 mld euro wartości importu gazu z Danii. Wśród ciekawych zmian wybija się jeszcze trzykrotny wzrost wartości importu z Bułgarii - przede wszystkim za sprawą importu broni o wartości ponad 580 mln euro.
Wojciech Szeląg