Polski Holding Spożywczy będzie łamał ceny

W piątek w siedzibie resortu aktywów państwowych wicepremierzy Jacek Sasin oraz Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Stworzenie holdingu spożywczego jest oczekiwane przez rolników i będzie on próbował łamać zmowy cenowe z jakimi mamy do czynienia na rynku rolno-spożywczym - podkreślił w piątek wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Mam nadzieję, że holding spożywczy będzie przynosił efekty dla rolnictwa. Oczekiwanie rolników na tego typu przedsięwzięcie jest duże. Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Bedzie też reprezentował interesy rolników - podkreślił Kowalczyk.

Przypomniał ponadto, że niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa KOWR na rzecz budowy holdingu spożywczego.

Reklama

Chodzi o uchwaloną w środę przez Sejm ustawę dot. przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, co ma ułatwić budowę holdingu spożywczego. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej.

Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Narodowy Holding Spożywczy - którego plany stworzenia są co prawda spóźnione, ale wciąż żywe - ma być państwowym sposobem na wzmocnienie polskich producentów żywności. Według Ministerstwa Aktywów Państwowych NHS będzie grupą kapitałową, która wesprze polskich rolników i producentów, wzmocni pozycję polskich spółek skarbowych na rynku oraz zwiększy ich konkurencyjność w Polsce i za granicą.

Jak powstanie Polskiego Holdingu Spożywczego wpłynie na działalność podmiotów handlowych, które już istnieją na polskim rynku? Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji wskazuje, że jeżeli NHS będzie mógł działać na rynku na specjalnych zasadach, może stanowić zagrożenie dla innych spółek. Firmy w Polsce już dziś wypełniają misję - ściśle współpracując i wspierając polskich rolników oraz producentów.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Holding Spożywczy | polski handel | wolny handel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »