Reklama

Polski Ład. Zmiany podatkowe prezentowane są chaotycznie - Lewiatan

Konfederacja Lewiatan, apelując do posłów o odrzucenie zmian oceniła, że przedstawianiu zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie towarzyszy chaos, bałagan i pośpiech, co nie sprzyja tworzeniu przejrzystego systemu podatkowego.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu przez rząd pakietu rozwiązań podatkowych związanych z Polskim Ładem, który uwzględnia m.in. wprowadzenie nowego podatku dla wielkich firm i zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej.

W ocenie prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego, tematowi przyszłorocznych podatków dla przedsiębiorców towarzyszy jednak "chaos, bałagan i pośpiech".

"Firmy w Polsce i potencjalni inwestorzy 8 września o godz. 11-tej dowiedzieli się z Twittera Ministerstwa Finansów, że od 1 stycznia zapłacą jakiś podatek przychodowy. Nie tak stanowi się prawo, jeśli celem jest długoterminowy rozwój inwestycji i gospodarki" - napisał Witucki w komentarzu do wprowadzanych zmian.

Reklama

Wskazał, że trudno ufać nowym propozycjom, ponieważ "powstają w ekspresowym tempie, są niedopracowane i nie poddane konsultacjom społecznym" i w jego opinii "nie mieszczą się w jakichkolwiek standardach prowadzenia polityki gospodarczej".

Według Wituckiego, konsekwencją "tej legislacyjnej gorączki będzie dalsza degradacja i tak już archaicznego i antyrozwojowego systemu podatkowego". Witucki wyraził też obawę, że nowe propozycje staną się impulsem do "agresywnej optymalizacji podatkowej", gdyż skłania do niej skomplikowany i zagmatwany system.

"Rząd obiecywał, że reforma podatkowa uprości rozliczanie podatków, stworzy przejrzysty system, który będzie sprzyjał pracy i inwestycjom. Tymczasem mamy do czynienia z komplikowaniem przepisów i rozliczeń, zgłaszaniem nieprzemyślanych rozwiązań, które potem są wycofywane albo łagodzone" - zarzucił.

Zaapelował również do posłów o odrzucenie zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

"To, co zaproponował rząd, jest złym rozwiązaniem, jeszcze bardziej komplikującym system podatkowy, nad zreformowaniem którego trzeba się poważnie zastanowić, ale nie można tego robić na skróty i pod nadmierną presją czasu" - uzasadnił.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Witucki wezwał również do rozpoczęcia debaty i konsultacji, "których celem będzie wypracowanie prawdziwie prorozwojowego, nowoczesnego a równocześnie odpowiedzialnego społecznie nowego systemu podatkowego".

"Jeśli faktycznie chcemy zbudować w Polsce nowy ład, siadajmy do pracy, dajmy sobie na nią kilkanaście miesięcy i zaplanujmy system podatkowy na nowo. Nie możemy uchwalać zmian podatkowych na ostatnią chwilę, bez udziału przedsiębiorców, których najbardziej one dotykają" - napisał. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »