Polski PKB wzrośnie o 106 miliardów złotych?

O dodatkowe 106 miliardów złotych może wzrosnąć polski PKB do 2020 roku, dzięki rozwojowi szybkiego internetu - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. W 2010 roku dostęp do globalnej sieci miało prawie 9 milionów Polaków, a udział internetu w całym PKB Polski wyniósł zdaniem ekspertów firmy 4,8 proc., czyli 68 miliardów złotych. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, w 2020 roku może być to już 13,1 proc. PKB, czyli aż 345 mld zł.

Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte, przekonywał dziennikarzy, że "skok cyfrowy" musi zostać wsparty przez działanie państwa. - Istotną rolę może odegrać sektor publiczny wprowadzając cyfrowe podręczniki do szkół oraz elektroniczne recepty - wylicza Rafał Antczak.

Ekspert dodaje, że takie projekty inspirowane przez państwo spowodują rozwój wielu prywatnych firm.

Maciej Klimek, ekspert internetowy firmy doradczej, przyznaje, że obecnie infrastruktura dostępu do sieci w wielu regionach kraju jest nadal niewystarczająca.

- Jest to nasza szara rzeczywistość. Związane jest to wolnymi inwestycjami operatorów telekomunikacyjnych, ale też z trudnościami administracyjnymi - twierdzi Maciej Klimek.

Reklama

Eksperci przekonują, że jeśli dojdzie do "skoku cyfrowego", to w 2020 roku dostęp do sieci będzie miało wtedy 28 mln Polaków. Według Deloitte już za 4 lata w scenariuszu optymistycznym na terenie 95 procent kraju będzie dostępny szybki mobilny internet.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Deloitte | PKB Polski | szybki Internet | miliardy | Polskie | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »