Polski rząd sprzeda rosyjską spółkę Novatek Green Energy objętą sankcjami

Pierwsza spółka wpisana na listę sankcyjną zostanie w poniedziałek wystawiona na sprzedaż. Polskie władze opracowały procedury, aby aktywa nie wróciły pod kontrolę rosyjską - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Natomiast po doniesieniach gazety, ministerstwo rozwoju i technologii poinformowało o przedłużeniu o kolejne 6 miesięcy okres podejmowania decyzji przez tymczasowy zarząd przymusowy w spółce. Decyzja ta zapadła jeszcze pod koniec marca.

Jak wskazuje gazeta, chodzi o firmę Novatek Green Energy, dostarczającą gaz do kilkunastu gmin w Polsce. "To przedsiębiorstwo zależne w 100 proc. od rosyjskiego koncernu gazowego PAO Novatek. Od kwietnia ub.r., decyzją MSWiA, trafiło ono na listę sankcyjną" - przypomniana dziennik.

Na podstawie ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego w spółce wprowadzono zarządcę przymusowego (w październiku ub.r.). Teraz, jak wynika z informacji "DGP", rząd szykuje kolejny krok - sprzedaż aktywów lub całą spółkę. "Ogłoszenie o otwartym przetargu pojawi się dzisiaj" - stwierdza gazeta.

Reklama

Zabezpieczenie przed odkupieniem przez podmioty z Rosji

Według dziennika, jako że sytuacja dotyczy podmiotu z listy sankcyjnej, rząd opracował odrębne procedury zbycia jej aktywów. - Z pomocą firmy doradczej EY mamy przygotowane dwie procedury: transakcyjną i sankcyjną. Ma to nas zabezpieczyć przed scenariuszem, w którym aktywa zostają odkupione przez podmioty z Rosji - tłumaczy źródło "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak twierdzi dziennik, procedura transakcyjna będzie mieć klasyczny przebieg, uwzględniający tzw. długą i krótką listę oferentów czy badanie due diligence. "Na etapie długiej listy oferenci będą prześwietlani m.in. pod kątem struktury własnościowej, powiązań geograficznych (będą analizowane kraje rejestracji i prowadzenia działalności gospodarczej) czy głównych trzech kontrahentów inwestora" - wskazuje.

Nowa "procedura sankcyjna" znajdzie zastosowanie m.in. na etapie krótkiej listy oferentów. - Skupimy się na źródle pochodzenia majątku. Będą badane pieniądze przeznaczone na tę transakcję, a więc pierwotne pochodzenie środków oraz w jakim okresie zostały pozyskane przez inwestora - mówi źródło dziennika.

Według gazety cały proces zbycia aktywów ma się zakończyć w październiku. Polskie władze liczą, że opracowane mechanizmy uda się zastosować wobec innych firm z listy sankcyjnej. - Jesteśmy obecnie w trakcie oceny kilku przypadków, jednak jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach - mówi, cytowany przez gazetę, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister rozwoju przedłużył zarząd przymusowy w Novatek Green Energy

Po publikacji artykułu "DGP", resort rozwoju i technologii poinformował o decyzji podjętej 28 marca br. przez Waldemara Budy o przedłużeniu o kolejne 6 miesięcy okresu, na który został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy w Novatek Green Energy. Ma to związek z ogłoszonym przetargiem na aktywa firmy.

Przedstawiciele resortu podali także, że zarządca przymusowy, mecenas Karol Szymański, wspierany przez doradcę międzynarodowego, rozpoczął przygotowania do przeprowadzenia transparentnego, otwartego i bezpiecznego procesu zbycia aktywów Novatek PL.

"Transakcji tej podlegać będą w szczególności aktywa związane ze sprzedażą i dystrybucją gazu LPG (m.in. terminale przeładunkowe i instalacje zbiornikowe), a także sprzedażą i dystrybucją gazu LNG (m.in. wyspowe sieci gazowe wraz ze stacjami regazyfikacji, stacje regazyfikacji u odbiorców biznesowych oraz stacje tankowania)" - wskazał resort.

Całe przedsięwzięcie realizowane będzie w okresie najbliższych kilku miesięcy, w podziale na następujące etapy: oczekiwanie na zgłoszenia potencjalnych inwestorów zainteresowanych wzięciem udziału w przetargu, dostarczenie informacji o sprzedawanych aktywach firmy zgłoszonym oferentom, zebranie ofert niewiążących, przeprowadzenie procesu due diligence (szczegółowe badanie i analiza spółki, w celu jej wyceny) przez wybranych oferentów, negocjacje z wybranymi oferentami, finalizacja transakcji sprzedaży.

Planowany termin zakończenia procesu to początek października 2023 roku - ogłosiło ministerstwo.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | sankcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »