Polskie górnictwo ofiarą Rosji czy własnej niegospodarności?

Rosyjski węgiel niszczy polskie kopalnie - alarmują górnicy. Eksperci ekonomiczni odpowiadają, że to branża węgla kamiennego sama jest winna swoim problemom.

Wiceprzewodniczący sekcji krajowej węgla kamiennego NSZZ Solidarność Stanisław Kłysz mówił na antenie Polskiego Radia 24, że napływ gorszego jakościowo węgla z Rosji powinien być powstrzymany. Według niego można brać przykład z Rosji i jej embarga na polskie warzywa i owoce. - Dlaczego my nie możemy zastosować tych rozwiązań? - pytał związkowiec i podkreślał, że miałoby to korzystny wpływ nie tylko na sektor węgla, ale także na wiele innych branż na Śląsku.

Ekonomista z Centrum Adama Smitha, Ireneusz Jabłoński mówił w PR24, że przedsiębiorcy mają inne zdanie na temat rosyjskiego surowca. - Rosyjski węgiel w znacznej części jest lepszy i w dodatku tańszy o jedną trzecią - mówił Ireneusz Jabłoński. Tłumaczył, że spalając droższy i bardziej zasiarczony polski węgiel nie będzie lepiej nam wszystkim, a jedynie branży zatrudniającej zaledwie 100 tysięcy ludzi, w tym pod ziemią ponad 60 tysięcy.

W opinii innego gościa PR24, byłego wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego, polskie górnictwo potrzebuje reform, a kilka - około pięciu - najbardziej nierentownych kopalń musi być zamkniętych. W pozostałych trzeba lepiej wykorzystywać sprzęt. Jerzy Markowski jest zdania, że demoralizujące jest używanie drogiego sprzętu tylko przez trzy godziny na zmianę. - Kopalnie powinny pracować sześć dni w tygodniu, a załogi pięć dni - uważa były senator SLD.

Reklama

Premier Ewa Kopacz spotka się dziś z wojewodą śląskim Piotrem Litwą. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim protestu górników z kopalni "Kazimierz-Juliusz" w Sosnowcu, w którym bierze udział ponad 160 osób.

Noble Funds: Bogdanka lepiej zarządzana, JSW ma większy potencjał

W krótkim horyzoncie inwestycyjnym lepsze okażą się akcje Bogdanki niż JSW. To stabilniejsza i bardzo dobrze zarządzana spółka. Generuje dobre wyniki finansowe - ocenia Andrzej Domański, zarządzający Noble Funds. Jego zdaniem JSW boryka się z niskimi cenami węgla koksującego, a restrukturyzacja spółki przebiega zbyt wolno. Analityk zaznaczył jednocześnie, że firma z Jastrzębia ma większy potencjał wzrostowy.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Protest górników przeciwko importowi rosyjskiego węgla. "Putin pluje nam w twarz"

Ponad 200 górników ze Śląska zablokowało pociągi z importowanym z Rosji węglem na przejściu granicznym Braniewo - Mamonowo. Protestujący zapowiadają, że nie przepuszczą żadnego pociągu, który będzie wwoził ten surowiec do Polski. Związkowcy chcą zwrócić uwagę na nadmierny ich zdaniem import tańszego węgla. Podkreślają, że sprowadzanie surowca z Rosji zagraża nie tylko branży górniczej, ale również bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Protestujący zapowiadają wręczenie wojewodzie warmińsko-mazurskiemu petycji skierowanej do premier Ewy Kopacz.

Źródło: TVN24/x-news

Górnicy walczą o węgiel. Sprawdzian dla nowego rządu

Górnicy w Braniewie stanęli na torach i zablokowali transport z rosyjskim węglem. Pytają, po co sprowadzać, skoro miliony ton niesprzedanego polskiego surowca zalegają w magazynach. Górnicy twierdzą, że tani węgiel z Rosji zabija ich branżę i żądają działań od nowej premier. W dniu jej expose chcą blokować Warszawę.

Źródło: TVP/x-news

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »