Polskie miasto w europejskiej czołówce. Ranking KE: W Gdańsku cieszą się życiem

W jakim mieście w Europie mieszkańcom żyje się najlepiej? Na takie pytanie odpowiada ankieta przeprowadzona na zlecenie Komisji Europejskiej (KE). W ścisłej czołówce znalazło się polskie miasto - na czwartym miejscu uplasował się Gdańsk. Z największych miast w Polsce nie tylko stolica województwa pomorskiego ma powody do zadowolenia. W zestawieniu ujęto także Białystok, Warszawę czy Kraków.

Z tegorocznego rankingu "Jakość życia w miastach europejskich", przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej (KE), wynika, że "ogólna satysfakcja mieszkańców europejskich miast zmniejszyła się w porównaniu z poziomami zanotowanymi w 2019 roku, ale pozostaje wysoka, z prawie dziewięcioma na dziesięć osób zgłaszających zadowolenie z życia w swoim mieście" - czytamy w ogólnych wnioskach z raportu. Wciąż jednak nie powrócono do stanów satysfakcji sprzed pandemii

Jakie jeszcze wnioski wypływają z tegorocznego badania? "Wśród ogólnego spadku wyniki potwierdzają to, co już obserwowano w 2019 roku, czyli znaczące poprawy postrzeganej jakości życia w miastach z państw członkowskich wschodnich" - czytamy w analizie autorów raportu.

Reklama

Badanie przeprowadzane jest od 2007 roku. Ankietą objęte zostały 83 miasta z Unii Europejskiej, z krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a także Wielkiej Brytanii i Turcji. 

Gdańsk na czwartym miejscu. Mieszkańcy najszczęśliwsi w Polsce

W zestawieniu wśród europejskich miast liderem okazał się Zurych (Szwajcaria) - zadowolonych z życia w tym mieście jest aż 97 proc. mieszkańców. Za nim uplasowała się Kopenhaga (Dania) i Groningen (Holandia) - z wynikiem około 96 proc.  

Tuż za podium znalazło się miejsce dla pierwszego polskiego miasta w rankingu - w czołówce, na czwartym miejscu, uplasował się Gdańsk. Stolica woj. pomorskiego cieszy się 95-proc. zadowoleniem mieszkańców.

W pierwszej dziesiątce znalazły się inne duże miasta w Europie, kolejno: Lipsk (Niemcy), Sztokholm (Szwecja), Genewa (Szwajcaria), Rostock (Niemcy), Kluż-Napoka (Rumunia) oraz Braga (Portugalia). 

Białystok, Kraków czy Warszawa mają powody do zadowolenia. Wyraźny skok jakości życia

W rankingu przygotowanym na zlecenie KE wyraźnie widać, że mieszkańcy miast niebędących stolicami są bardziej zadowoleni z życia od tych, którzy na co dzień żyją w stołecznych aglomeracjach.

Nieco mniejsze miasta są coraz częściej postrzegane jako środowiska bezpieczniejsze, bardziej przyjazne osobom starszym i dzieciom, a także młodym rodzinom. Uważane są także za czystsze i mniej hałaśliwe, a tempo życia jest wyraźnie wolniejsze, co pozwala łatwiej znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

W badaniu zapytano także o miasta, w których jakość życia w ciągu ostatnich 5 lat polepszyła się najbardziej. W TOP 10 miast znalazły się aż cztery z Polski.

Zestawienie otwiera Białystok - poprawę deklaruje 62 proc. mieszkańców. Kolejny jest Gdańsk (60 proc.). Na szóstym miejscu znalazł się Kraków (53 proc.), a na dziewiątym stolica naszego kraju - Warszawa (46 proc.). 

Poza polskimi miastami, według ankietowanych, życie stało się lepsze m.in. w Wilnie, Ostrawie, Tallinnie czy Sofii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie miasta | Gdańsk | ranking
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »