Reklama

Polskie srebro z widokami na złoto

KGHM Polska Miedź jest światowym potentatem w produkcji srebra. Istnieje też nadzieja, że wejdzie do elity producentów złota.

Srebro w przyrodzie nie występuje w czystej postaci, lecz najczęściej w związkach z rudami miedzi, złota, ołowiu i cynku. Częstotliwość występowania tego metalu w skorupie ziemskiej wynosi 7x10-2 ppm - 17 razy częściej niż złota.

Polski potentat

Reklama

W Polsce srebro produkowane jest na wielką skalę przez KGHM Polska Miedź od 1993 r. w Wydziale Metali Szlachetnych Huty Miedzi "Głogów". KGHM znajduje się w światowej czołówce producentów srebra, a w latach 2011-2012 zajmował pierwsze miejsce, dostarczając odpowiednio 1260 i 1274 ton kruszcu.

W ubiegłym roku w lubińskim kombinacie wyprodukowano 1163,7 tony srebra, co daje mu trzecią pozycję na świecie i udział w światowej produkcji na poziomie 4,6 proc. Pierwsze miejsce w ubiegłorocznym rankingu producentów srebra należało do Fresnillo plc (1212,5 tony). Drugie miejsce przypadło BHP Billiton plc (1175 ton).

Sztabki i granulat

Od rozpoczęcia procesu produkcji do końca 2013 r. w KGHM Polska Miedź wyprodukowano około 23 tysięcy ton srebra. Jako surowiec wyjściowy do produkcji wykorzystuje się szlamy anodowe, powstające w procesie elektrorafinacji miedzi. W trakcie elektrolizy otrzymuje się srebro o zawartości metalu powyżej 99,99 proc., które jest odlewane w postaci sztabek (gąsek) o wadze 32,15 kg oraz granulatu pakowanego w workach o wadze 25 i 500 kg.

Srebro zarejestrowane pod marką KGHM HG posiada certyfikaty "Dobrej Dostawy" wystawione przez London Bullion Market Association i Dubai Multi Commodities Centre oraz znajduje się na "Oficjalnej Liście Zatwierdzonych Rafinerii i Marek" giełdy COMEX w Nowym Jorku.

Ile i dla kogo?

Na rynek krajowy trafia 2 proc. srebra z KGHM, natomiast na eksport 98 proc. Główne kierunki sprzedaży srebra to: Wielka Brytania, Belgia, Stany Zjednoczone. Odbiorcami tego kruszcu są: banki, fundusze inwestycyjne, przemysł jubilerski, przemysł fotograficzny, przemysł elektroniczny i elektryczny oraz producenci monet i medali. W 2013 r. przychody ze sprzedaży srebra stanowiły około 15 proc. całkowitych przychodów kombinatu.

Postawią na złoto?

KGHM produkuje również inne metale szlachetne. Powstały w procesie elektrorafinacji srebra szlam zawiera złoto, pallad i platynę. W procesie ługowania wytracane jest złoto, które przetapiane jest na sztabki o wadze 0,5 kg, 1 kg, 4 kg, 6 kg i 12 kg o czystości 99,99 proc.

Kupują je jubilerzy, banki i przemysł elektryczny. Produkcja złota jest jednak niewielka i wynosi około tony rocznie. Jednak prezes zarządu Herbert Wirth spodziewa się powiększyć znacząco produkcję złota w oparciu o depozyty znajdujące się w Kanadzie, gdzie KGHM przejął spółkę Quadra FNX.

Szansę na zwiększenie produkcji złota dają też rodzime złoża w pobliżu Kamiennej Góry, Wojcieszowa, Bolesławca i w Górach Kaczawskich, gdzie są prowadzone prace badawcze.

Jeżeli przewidywania prezesa KGHM się spełnią, Polska może znaleźć się w światowej czołówce producentów złota.

Jan Mazurek

Autor jest ekspertem Mennicy Wrocławskiej

Dowiedz się więcej na temat: Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »