Polskie wiatraki produkują coraz więcej. Potężny wzrost w październiku
Kapryśna aura i silne wiatry przyczyniły się w październiku do wyprodukowania w Polsce o 120 proc. więcej energii wiatrowej niż miesiąc wcześniej - informuje miesięcznik "Forum Energii". W sumie wyprodukowały one ponad 2,5 terawatogodzin (TWh). "To trzeci, najwyższy wynik w historii, po lutym i styczniu ubiegłego roku" - czytamy w miesięczniku.
W październiku z OZE wyprodukowano łącznie 3,7 TWh energii elektrycznej. Oznacza to, że udział OZE w miksie produkcyjnym wyniósł rekordowe 27,2 proc. We wrześniu było to 26 proc., a w czwartym kwartale 2022 - 16 proc.
Mimo tych wyników, według szacunków, emisje CO2 z elektroenergetyki wzrosły względem września o 7 proc., czyli o 600 tys. ton - z 8,1 mln t. do 8,7 mln t. Wzrost ten - argumentuje "Forum Energii" - wynika z niewielkiego zwiększenia (o 6,7 proc. m/m) produkcji elektrowni na węgiel kamienny, a także ze znacznego zwiększenia produkcji elektrowni gazowych (o 110,1 proc. m/m - do 1 TWh).
Ten skok - wyjaśnia miesięcznik - był wymuszony zwiększeniem zapotrzebowania na prąd o prawie 8 proc. m/m oraz niewielkim eksportem netto (0,1 TWh). Mimo wzrostów, szacowane na październik emisje są o 10 proc. niższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
Łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wynosiła w krajach Unii Europejskiej 204,5 GW (gigawatów). W grudniu 2022 r. Polska zajmowała szóste miejsce w UE (7 GW). Na pierwszym byli Niemcy (66 GW), na drugim - Hiszpania (30 GW), a na trzecim Francja (21 GW). Ostatnie miejsca zajmowali: Austria, Rumunia i Chorwacja.
Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2022 r. w 27 krajach Unii energetyka wiatrowa zaspokajała 16 proc. zapotrzebowania na energię. Najwięcej w Danii – 55 proc., Irlandii – 34 proc. oraz Niemczech i Portugalii - po 26 proc.
Aby przyspieszyć rozwój unijnej energetyki wiatrowej Komisja Europejska przedstawiła przed miesiącem założenia "Europejskiego Planu Działania w Zakresie Energii Wiatrowej" (European Wind Power Action Plan, (EWPAP).
Wyszczególniła 15 działań, m.in. rozszerzenie możliwości wsparcia produkcji energii wiatrowej w ramach Funduszu Innowacji i dwukrotne zwiększenie - do 1,4 mld euro - budżetu na finansowanie czystych technologii. Program zakłada też zwiększenie gwarancji i zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego w sektor energetyki wiatrowej, a także przyjęcie planu rozbudowy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.
KE zwróciła też uwagę na potrzebę opublikowania przez kraje członkowskie listy zobowiązań dotyczących planowanych nowych mocy wiatrowych, zwłaszcza na lata 2024- 2026. Autorzy EWPAP uważają, że szczególną uwagę należy poświęcić morskiej energetyce wiatrowej. Według zapowiedzi krajów członkowskich, do 2030 r. moc farm morskich powinna osiągnąć 111 GW. Teraz wynosi 16 GW.