Polskie wiatraki produkują coraz więcej. Potężny wzrost w październiku

Kapryśna aura i silne wiatry przyczyniły się w październiku do wyprodukowania w Polsce o 120 proc. więcej energii wiatrowej niż miesiąc wcześniej - informuje miesięcznik "Forum Energii". W sumie wyprodukowały one ponad 2,5 terawatogodzin (TWh). "To trzeci, najwyższy wynik w historii, po lutym i styczniu ubiegłego roku" - czytamy w miesięczniku.

W październiku z OZE wyprodukowano łącznie 3,7 TWh energii elektrycznej. Oznacza to, że udział OZE w miksie produkcyjnym wyniósł rekordowe 27,2 proc. We wrześniu było to 26 proc., a w czwartym kwartale 2022 - 16 proc. 

Więcej wiatru ale też CO2

Mimo tych wyników, według szacunków, emisje CO2 z elektroenergetyki wzrosły względem września o 7 proc., czyli o 600 tys. ton - z 8,1 mln t. do 8,7 mln t. Wzrost ten - argumentuje "Forum Energii" - wynika z niewielkiego zwiększenia (o 6,7 proc. m/m) produkcji elektrowni na węgiel kamienny, a także ze znacznego zwiększenia produkcji elektrowni gazowych (o 110,1 proc. m/m - do 1 TWh).  

Reklama

Ten skok - wyjaśnia miesięcznik - był wymuszony zwiększeniem zapotrzebowania na prąd o prawie 8 proc. m/m oraz niewielkim eksportem netto (0,1 TWh). Mimo wzrostów, szacowane na październik emisje są o 10 proc. niższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wynosiła w krajach Unii Europejskiej 204,5 GW (gigawatów). W grudniu 2022 r. Polska zajmowała szóste miejsce w UE (7 GW). Na pierwszym byli Niemcy (66 GW), na drugim - Hiszpania (30 GW), a na trzecim Francja (21 GW). Ostatnie miejsca zajmowali: Austria, Rumunia i Chorwacja.

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2022 r. w 27 krajach Unii energetyka wiatrowa zaspokajała 16 proc. zapotrzebowania na energię. Najwięcej w Danii – 55 proc., Irlandii – 34 proc. oraz Niemczech i Portugalii - po 26 proc. 

Komisja Europejska dopinguje

Aby przyspieszyć rozwój unijnej energetyki wiatrowej Komisja Europejska przedstawiła przed miesiącem założenia "Europejskiego Planu Działania w Zakresie Energii Wiatrowej" (European Wind Power Action Plan, (EWPAP). 

Wyszczególniła 15 działań, m.in. rozszerzenie możliwości wsparcia produkcji energii wiatrowej w ramach Funduszu Innowacji i dwukrotne zwiększenie - do 1,4 mld euro - budżetu na finansowanie czystych technologii. Program zakłada też zwiększenie gwarancji i zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego w sektor energetyki wiatrowej, a także przyjęcie planu rozbudowy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. 

KE zwróciła też uwagę na potrzebę opublikowania przez kraje członkowskie listy zobowiązań dotyczących planowanych nowych mocy wiatrowych, zwłaszcza na lata 2024- 2026. Autorzy EWPAP uważają, że szczególną uwagę należy poświęcić morskiej energetyce wiatrowej. Według zapowiedzi krajów członkowskich, do 2030 r. moc farm morskich powinna osiągnąć 111 GW. Teraz wynosi 16 GW.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »