Reklama

Ponad 1,3 mld zł straty PLL LOT za 2021 r.

LOT ogłasza słabe wyniki za poprzedni rok i obiecuje, że w 2022 r. mieć będzie lepsze rezultaty.

PLL LOT odnotowały w 2021 r. stratę netto z działalności podstawowej w wysokości 1 mld 327 mln zł. LOT ocenia, że to ostatni tak trudny rok dla przewoźnika; w tym roku linia lotnicza planuje przewieźć ok. 8 mln pasażerów.

Strata do pokrycia z kapitału zapasowego i przyszłych zysków

Strata z działalności podstawowej za rok 2021 wyniosła 1 mld 327 mln zł netto - poinformował w komunikacie przekazanym PAP LOT. Spółka podała, że strata zostanie pokryta z kapitału zapasowego oraz przyszłych zysków przewoźnika.

W 2020 r. LOT odnotował stratę netto w wysokości 1 mld 41 mln zł wobec zysku w 2019 r. w wysokości 68,9 mln zł.

Spółka przekazała, że w 2021 roku LOT wykonał na 151 trasach ponad 54 tys. operacji lotniczych, przewożąc niemal 4,2 mln pasażerów do 109 portów lotniczych, i pokonując w tym czasie 80 milionów kilometrów. W 2020 r. narodowy przewoźnik przewiózł 3,1 mln pasażerów.

Reklama

Dużo mniej pasażerów

Porównując osiągnięte wyniki z uzyskanymi w 2019 roku widzimy, że pandemia koronawirusa spowodowała spadek liczby pasażerów o 69 proc., co także w znacznym stopniu wpłynęło na wyniki finansowe spółki - wyjaśnił LOT.

Narodowy przewoźnik wskazał, że rok 2021 upłynął pod znakiem wychodzenia z globalnego kryzysu wywołanego pandemią. LOT zwrócił uwagę, że branża lotnicza poniosła ogromne straty w wyniku pandemii COVID-19; kolejne warianty koronawirusa i ograniczenia epidemiczne były dla linii lotniczych wyzwaniem w planowaniu operacji. Spółka wskazała, że w celu zapewnienia stałego dopływu gotówki, przewoźnicy skupili się na optymalizacji działalności oraz pozyskiwaniu dodatkowych źródeł przychodu.

W ocenie LOT-u, pierwsze kilka miesięcy 2021 były najtrudniejszym czasem dla spółki. Dopiero od sezonu letniego sytuacja systematycznie zaczęła się poprawiać, a ruch pasażerski powoli powracał; jednak zauważono, że segment podróży biznesowych odradza się znacznie wolniej od pozostałych. Dlatego LOT - jak wskazano - szukając nowych możliwości, wykorzystał 2021 rok na rozszerzenie swojej działalności w segmencie podróży wakacyjnych - dzięki współpracy z biurami podróży przewoźnik zrealizował czterokrotnie więcej operacji czarterowych niż w roku 2020.

Stopniowa odbudowa rynku

Przewoźnik zauważa, że "stopniowa odbudowa rynku daje jednak nadzieję, że był to ostatni zły rok dla LOT-u".

Najnowsze prognozy pokazują, że w 2022 roku Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozą ok. 8 mln pasażerów, a w kolejnych latach jest szansa na osiągnięcie wyników podobnych do tych sprzed czasów pandemii - przekazał LOT.

Nowe trasy

Spółka podała, że planując siatkę połączeń na 2022 rok, LOT elastycznie podszedł do oczekiwań klientów i zaproponował podróżnym nowe trasy, które spotkały się z zainteresowaniem. Przewoźnik jednocześnie podkreślił, że wojna w Ukrainie oraz zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, Białorusią i Rosją, a także niestabilna sytuacja na światowych giełdach i wzrost cen paliwa, miały wpływ na reorganizację zaplanowanych destynacji. LOT wskazał, że w tym roku udało mu się uruchomić rejsy do Kairu, Baku, Sarajewa, Prisztiny, Bombaju i Rijeki.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Przyjęte działania pozwalają nam oczekiwać w 2022 r. stopniowej odbudowy rynku oraz poprawy rentowności spółki - wskazał przewoźnik.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który posiada 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugi akcjonariusz, czyli Polska Grupa Lotnicza posiada 30,7 proc. udziałów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »