Ponad 17 mld euro w złocie. NBP ponownie na zakupach, rosną rezerwy Polski

Wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego na koniec lipca wynosiła 17,06 mld euro, podczas gdy na koniec czerwca było to niespełna 15,65 mld euro. NBP od dłuższego czasu kupuje złoto, które stanowi istotny składnik rezerw banku centralnego.

- Na koniec lipca 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 164,8 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 181,9 mld dolarów. Wartość złota w rezerwach wzrosła o 1,4 mld euro (1,87 mld dolarów) - poinformował w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

Na koniec lipca 2023 r. wartość oficjalnych aktywów rezerwowych, wyrażona w euro, wyniosła 164,8 mld euro i była niższa o 2 mld euro niż na koniec czerwca 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 1,1 mld dolarów i osiągnął poziom 181,9 mld dolarów - wyjaśniono w komunikacie NBP.

Reklama

NBP inwestuje w papiery wartościowe, lokuje rezerwy w wiarygodnych bankach oraz kupuje złoto

"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 70,6 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe" - podał NBP.

Bank centralny dodał, że pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

Zgodnie z danymi, jakie przedstawił NBP, wartość złota w posiadaniu banku centralnego na koniec lipca wynosiła 17,06 mld euro, podczas gdy na koniec czerwca było to niespełna 15,65 mld euro, co oznacza wzrost o 1,4 mld euro. W ujęciu dolarowym wartość złota wzrosła z niespełna 16,96 mld dolarów na koniec czerwca do blisko 18,83 mld dolarów, a więc o ponad 1,87 mld dolarów.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rezerwy złota | rezerwy walutowe | NBP | Adam Glapiński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »