Ponad 200 tys. Polaków otrzyma specjalny list. Wyznaczą termin, a niektórzy zapłacą grzywnę

Polacy masowo otrzymują list. Pismo trafi do skrzynek ponad 200 tys. osób. Związane jest to rozpoczęciem kwalifikacji wojskowej. Jest to proces obowiązkowy i dokładnie wiadomo, kto musi spodziewać się wezwania. Lepiej nie ignorować listu, gdyż za niestawienie się przed lekarzem grozi grzywna.

Do skrzynek Polaków trafia specjalny list. Tym razem dokument nie jest jednak wiadomością od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat wysokości emerytury. Profil adresatów jest zupełnie inny i skupia się wokół młodych obywateli. Powodem jest fakt, iż 3 lutego rusza w Polsce kwalifikacja wojskowa

Listy trafią do ponad 200 tys. osób

Kwalifikacja wojskowa nie jest nowym procesem, jednak niezmiennie wywołuje spore zaangażowanie społeczne. List z wezwaniem przez armię trafi do ponad 200 tys. osób. Lista osób objętych kwalifikacją jest dobrze znana, a klucz osób wyznaczonych do stawienia się przed komisją lekarską oraz szefem wojskowego centrum rekrutacji nie jest przypadkowy. 

Reklama

List z wezwaniem do kwalifikacji wojskowej trafi w 2025 r. do mężczyzn urodzonych w 2006 r. To jednak nie koniec. Pismo od armii znajdzie się również w skrzynkach pocztowych: 

  • kobiet urodzonych w latach 1998-2006, które posiadają kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej lub kobiety kończące naukę na kierunkach wojskowych albo zawodach objęych ustawę o obronie Ojczyzny; 
  • mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej; 
  • osób, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się dobrowolnie do kwalifikacji wojskowej; 
  • osób, które nie uregulowały jeszcze swojego stosunku do służby wojskowej, ale zgłoszą się przed ukończeniem 60. roku życia, jeśli nie mają ustalonej kategorii zdolności do służby wojskowej; 
  • osób, które wcześniej uznane zostały za czasowo niezdolne.

"Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r." - wyjaśnia w specjalnym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Lepiej stawić się na termin, przepisy przewidują grzywnę

List z wezwaniem na komisję wojskową nie powinien zostać zignorowany przez adresata. Konsekwencje tej decyzji mogą okazać się poważne. Przepisy przewidują bowiem, że osoba taka może zostać doprowadzona na komisję lekarską przez policję

To jednak nie wszystko. Przepisy stanowią dodatkowo, że osoby, które nie stawią się na wezwanie na komisji wojskowej, mogą zostać ukarane karą grzywny. Karę tę nakłada wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Kwota grzywny może wynosić nawet do 5 tys. zł. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że grzywna za niestawienie się na komisji wojskowej zostanie nałożona tylko wtedy, gdy wezwany nie stawi się w terminie bez powodu. W przypadku sytuacji losowej, czy zaplanowanego zabiegu medycznego, możliwe jest wnioskowanie o ustalenie innego terminu. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu formalności i poinformowania właściwego organu.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwalifikacja wojskowa | grzywna | list
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »