Reklama

Poprawa nastrojów w Europie. Polska doceniona przez agencje ratingowe

Luty przyniósł poprawę nastrojów m.in. w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wartości indeksu ZEW dla Niemiec i strefy euro wzrosły do poziomu ponad 40 punktów, odzwierciedlając tym samym skokowy wzrost optymizmu wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. W porównaniu do stycznia spadł również poziom pesymizmu wśród inwestorów indywidualnych w strefie euro, na co wskazuje zbliżenie się indeksu Sentix do wartości zero. Jednocześnie wskaźnik ten nadal pozostaje na poziomach lekkiego pesymizmu.

Ciekawe informacje napłynęły z londyńskiej giełdy, która podążyła scenariuszem japońskim, gdzie spadający jen wpłynął na znaczy wzrost wartości akcji na tamtejszej giełdzie. Tak samo stało się w przypadku spółek brytyjskich, w wyniku czego indeks FTSE 100 zakończył miesiąc jako najlepszy indeks w Europie (+1,34 proc. za okres 31.01-28.02.2013 r.).

Reklama

Do pozytywnych wiadomości płynących z Europy można również zaliczyć aukcję włoskiego długu. Choć rentowności włoskich obligacji 10-letnich były wyższe niż podczas poprzedniej aukcji, to - co ważne - były one niższe niż 5 proc., a właśnie skoku powyżej tej wartości rynek najbardziej się obawiał.

W Polsce wzrosła w stosunku do oczekiwań sprzedaż detaliczna, co z kolei ochłodziło nieco oczekiwania względem kolejnych obniżek stóp procentowych, a zwłaszcza na najbliższym, marcowym posiedzeniu. Również odczyt tempa wzrostu polskiego PKB w IV kwartale 2012 roku okazał się wyższy od oczekiwań. Na uwagę zasługuje także ocena agencji ratingowej Fitch, która podwyższyła perspektywę ratingu dla polskiego długoterminowego długu denominowanego w walucie obcej i walucie krajowej ze stabilnej na pozytywną, na co dobrze zareagowały rentowności polskich 10-letnich obligacji.

Rating Polski podniosła również Japońska Agencja Ratingowa (JCR) - w walucie obcej do A z A-, a w walucie krajowej do A+ z A. Obie decyzje ratingowe stanowią wsparcie dla polskiego rynku obligacji.

Piotr Minkina, menedżer ds. produktów inwestycyjnych Union Investment TFI

Dowiedz się więcej na temat: poprawa | AGENCJE | makroekonomia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »