Poradnik: Zmień sprzedawcę energii elektrycznej
Figę z makiem - tyle mogą dostać mieszkańcy ze Śląska i Małopolski, którzy przez kilka tygodni nie mieli w styczniu prądu. Odszkodowań nie dostaną, bo według spółki Enion zawiniła siła wyższa, czyli pogoda. Wyciągając wnioski na przyszłość przypominamy, że sprzedawcę prądu zawsze można zmienić, a procedura jest prosta i całkowicie darmowa.
Enion nie zapłaci, ale może stracić? Stanie się tak na pewno, jeśli mieszkańcy terenów, gdzie nie było prądu, zmienią firmę, która sprzeda im energię. Podkreślamy, że możemy zmienić firmę, która sprzedaje prąd, ale zawsze jesteśmy zmuszeni korzystać z usług lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego. To on jest właścicielem infrastruktury, dzięki której prąd trafia do naszego domu czy firmy. Na papierze wybór należy do Was. To Wy decydujecie o podpisaniu umowy kompleksowej, zastępującej dwie umowy - handlową i dystrybucyjną.
Procedura sprawnej zmiany sprzedawcy prądu składa się z sześciu kroków:
Należy skontaktować się z nową firmą sprzedającą prąd i zdecydować się na podpisanie umowy kompleksowej, zastępującej dwie umowy - handlową i dystrybucyjną.
Ten krok może za nas uczynić nowy sprzedawca, z którym podpisaliśmy umowę na dostawę energii elektrycznej. Jeżeli dotychczasowy sprzedawca był również dystrybutorem prądu, należy wypowiedzieć umowę obejmującą zarówno sprzedaż, jak i dystrybucję energii elektrycznej.
Ten krok również może wykonać nowy sprzedawca.
W niektórych przypadkach ten krok może wykonać sprzedawca z upoważnienia odbiorcy. Zgłoszenie powinno zawierać: określenie stron nowej umowy sprzedaży, termin obowiązywania umowy, planowane ilości dostaw energii i określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (najczęściej będzie nim nowy sprzedawca).
W tym kroku również możemy skorzystać z pomocy nowego sprzedawcy. W zależności od wielkości zużycia energii, zmiana sprzedawcy może wymagać dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Koszty dostosowania układu ponosi właściciel układu. W przypadku odbiorców przyłączonych do sieci o niskim napięciu, liczniki należą do operatorów systemów dystrybucyjnych. W przypadku tych odbiorców brak licznika z rejestracją i transmisją danych nie stanowi przeszkody w zmianie sprzedawcy.
W dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży operator systemu dystrybucyjnego zobowiązany jest dokonać odczytu licznika. Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu oraz nowemu sprzedawcy w terminie do 5. dnia następnego miesiąca. Na tej podstawie dotychczasowy sprzedawca przygotuje rozliczenie końcowe.
Proces pierwszej zmiany sprzedawcy energii trwa do miesiąca. Każda kolejna zmiana - do 14 dni.
Lista sprzedawców energii elektrycznej, którzy zawarli z firmą Enion umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej:
1. PKP Energetyka SA
2. Luminus sp. z o.o.
3. Enion Energia sp. z o.o.
4. Południowy Koncern Energetyczny SA
5. Vattenfall Sales Poland sp. z o.o.
6. Everen sp. z o.o.
7. Electrabel - GDF SUEZ Energia Polska SA
8. RWE Polska SA
9. Energa-Obrót SA
10. Alpiq
11. Zomar SA
12. Korlea Invest a.s.
13. Ukrenergy Trade Sp. z o.o.
14. Dalkia Poznań - ZEC SA
15. PGE Electra SA
16. CEZ Trade Polska sp. z o.o.
17. EnergiaPro Gigawat sp. z o.o.
18. PGE Łódzki Zakład Energetyczny SA
19. Enea SA
20. PGE Polska Grupa Energetyczna SA
21. Polenergia SA
22. Fiten SA
23. Centrozap SA
24. PGE Zakład Energetyczny Białystok SA
25. PGE Zakład Energetyczny Łódź - Teren Obrót sp. z o.o.
26. PGE Zakład Energetyczny Warszawa-Teren SA
27. PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA
28. EGL sp. z o.o.
29. PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny SA
30. Kopex SA
31. PGE ZEORK SA
32. Tauron Polska Energia SA
33. PGE Lubzel SA
34. JES Energy sp. z o.o.
35. Elbis sp. z o.o.
36. Metro Group Energy Managment
37. Telezet
38. Elektrix sp. z o.o.
39. BH Steel-Energia sp. z o.o.