Porozumienie handlowe USA i Wielkiej Brytanii. "To historyczny dzień"

- Z radością ogłaszam, że osiągnęliśmy przełomowe porozumienie handlowe ze Zjednoczonym Królestwem. Niesamowity kraj - powiedział prezydent USA Donald Trump podczas czwartkowej konferencji, komentując podpisanie umowy handlowej z Wielką Brytanią. To pierwsza taka umowa, od kiedy amerykańska administracja wprowadziła cła.

Podczas konferencji, za pośrednictwem połączenia telefonicznego, głos zabrał brytyjski premier Keir Starmer.

- To naprawdę fantastyczny, historyczny dzień - powiedział. Jak cytuje Reuters, dodał: - Zawsze mieliśmy uczciwe, zrównoważone porozumienie między naszymi krajami (...) co jest niezwykle ważne dla sektorów takich jak produkcja samochodów, stali i aluminium, a także wielu innych.

Jak wskazuje AFP, oświadczenie brytyjskiego premiera wskazuje, że umowa handlowa z USA przewiduje obniżenie taryf eksportowych na brytyjskie samochody z 27,5 do 10 procent. -To ogromna i istotna redukcja - powiedział Starmer.

Reklama

Umowa USA z Wielką Brytanią dotyczy także rolnictwa

Amerykański prezydent poinformował ponadto, że umowa z Wielką Brytanią otworzy rynki dla amerykańskich produktów rolnych, w tym zwiększy eksport wołowiny i innych produktów do Wielkiej Brytanii, co ma przynieść  korzyści amerykańskim rolnikom.

- Umowa obejmuje miliardy dolarów na zwiększenie dostępu do rynku dla amerykańskiego eksportu, zwłaszcza w sektorze rolnym - powiedział Trump reporterom, cytowany przez AFP.

Reuters wskazuje ponadto, że porozumienie obejmuje też zniesienie cła na etanol, który jest wykorzystywany do produkcji piwa, sprowadzany do Wielkiej Brytanii ze Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej Trump podkreślał, że porozumienie handlowe z Wielką Brytanią "przypieczętuje przyjaźń". Wskazał, że wkrótce można się spodziewać kolejnych porozumień ze Zjednoczonym Królestwem, które mają być "bliskie finalizacji".

"Porozumienie z Wielką Brytanią jest pełne i kompleksowe. Przypieczętuje relacje między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią na wiele lat" - napisał prezydent Donald Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social. 

Wielka Brytania jest pierwszym krajem z umową handlową po ogłoszeniu ceł

Prace nad amerykańsko-brytyjską umową handlową zostały wstrzymane podczas prezydentury Joe Bidena, jednak po powrocie Trumpa do Białego Domu w styczniu 2025 r. odzyskały impet. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer konsekwentnie zabiegał o wzmocnienie relacji z USA, czego dowodem jest zaproszenie prezydenta Trumpa przez króla Karola III na drugą oficjalną wizytę państwową. 

Jak podawał wcześniej "NYT", porozumienie ma objąć obniżenie brytyjskich taryf na amerykańskie samochody i produkty rolne oraz zniesienie brytyjskich podatków na amerykańskie firmy technologiczne. Kluczowymi obszarami negocjacji przez długi czas miały być stawki taryfowe, bariery pozataryfowe oraz handel cyfrowy.

USA nie wyklucza podpisania podobnych umów z kolejnymi krajami. 

Obecne relacje handlowe między USA a Wielką Brytanią są obciążone 10 proc. globalną taryfą nałożoną przez administrację Trumpa w kwietniu tego roku, a także 25 proc. cłami na stal, aluminium i samochody. Źródła w administracji wskazują, że zniesienie podstawowej 10 proc. taryfy nie jest obecnie rozważane jako część umowy. Mimo napięć handlowych, Wielka Brytania uniknęła dodatkowych "odwetowych" ceł.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Trump | Wielka Brytania | umowa handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »