Postępowanie URE ws. korekty taryfy PGNiG jest w toku

Postępowanie Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w sprawie korekty taryfy gazowej PGNiG jest w toku. URE patrzy na rynek ropy, gdzie sytuacja nie wygląda optymistycznie, ale dobre sygnały płyną z rynku walutowego - poinformował dziennikarzy p.o. prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

- Postępowanie jest w toku. Patrzymy na to co się dzieje na rynku ropy. Sytuacja na rynku ropy nie wygląda optymistycznie, ale z drugiej strony dobre sygnały płyną z rynku walutowego - powiedział Woszczyk.

Powiedział też, że URE wezwało PGNiG do wyjaśnień.

Dodał, że gdyby nowa taryfa miała obowiązywać od początku kwietnia to decyzja musiałaby być podjęta do 17 marca.

PGNiG wnioskuje o podwyżkę cen i o wydłużenie taryfy o dwa miesiące - kwiecień i maj. Obecna taryfa obowiązuje do końca marca.

Wcześniej URE informował, że złożony przez PGNiG wniosek o podwyżkę cen gazu "nie jest minimalny", a spółka wnioskuje o podwyżkę jednocyfrową.

Reklama

W połowie grudnia URE zgodziło się na obniżkę cen paliwa gazowego o średnio 3,23 proc. Zmienione ceny obowiązują od 1 stycznia do 31 marca 2011 roku.

PGNiG odebrało memorandum SPEC-u i zamierza złożyć wstępną ofertę

PGNiG odebrało memorandum informacyjne Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC) i do 28 marca złoży wstępną ofertę. PGNiG jest też zainteresowane aktywami ciepłowniczymi Vattenfalla.

- Odebraliśmy memorandum SPEC-u. Zamierzamy do 28 marca złożyć ofertę wstępną. Jesteśmy bardzo zainteresowani tą spółką i chcemy ją kupić - powiedział PAP Tomasz Karaś, członek zarządu PGNiG Energia.

Podtrzymał, że PGNiG jest też zainteresowany aktywami ciepłowniczymi Vattenfalla.

- Jeśli Vatenfall będzie chciał sprzedać aktywa w całości, to będziemy szukać partnera. Naturalnym partnerem jest Tauron - mamy z nim dobre kontakty. Czekamy jednak na decyzję Vattenfalla, bo proces sprzedaży nie został jeszcze ogłoszony - powiedział Karaś.

Karaś oczekuje, że do sprzedaży SPEC-u dojdzie do końca tego roku. Jego zdaniem do sprzedaży aktywów Vattenfalla może dojść wcześniej.

Umowa Gaz-Systemu z bankami ws. finansowania inwestycji

Operator polskich gazociągów przesyłowych Gaz-System podpisał w środę z bankami umowę na finansowanie strategicznych inwestycji, głównie budowę nowych gazociągów.

Bankami finansującymi są: BRE Bank, Nordea Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz bank Pekao S.A. Finansowanie polegać będzie na emisji przez Gaz System obligacji na kwotę 1,7 mld zł, które zostaną objęte przez banki komercyjne w siedmiu transzach, w czasie od 1 lipca 2011 r. do 20 grudnia 2014 r.

- Program emisji obligacji pozwoli naszej spółce finansować realizację strategicznych projektów na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, m.in. rozbudowę krajowej sieci przesyłowej. Naszym priorytetem jest wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce - Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Włocławek-Gdynia, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów - oraz na Dolnym Śląsku - poinformował prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podwyżka | gaz | sygnały | energetyki | taryfa | URE | PGNiG | sytuacja | rynek ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »