Poszukują kupca na zabytkowy zespół poklasztorny. Za obiekt z XVII wieku trzeba zapłacić 6,5 mln zł

Raz na jakiś czas na rodzimym rynku nieruchomości pojawiają się oferty, obok których nie da się przejść obojętnie. Już wiele razy na łamach naszego portalu przedstawiliśmy zabytkowe budowle, które szukały nowych właścicieli. Właśnie tak jest w przypadku wiekowego zespołu poklasztornego położonego w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Pochodzący z drugiej połowy XVII wieku zespół budynków, składający się m.in. z zakonu oraz kościoła, wyceniony został na 6,5 mln zł.

Usytuowany w centrum Świdnicy zespół poklasztorny został wystawiony na sprzedaż na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Jak informuje lokalny serwis swidnica24.pl, właścicielem nieruchomości od 34 lat jest świdnicki Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w RP. Wspólnota podjęła decyzję o sprzedaży zespołu poklasztornego z uwagi na wysokie koszty utrzymania budynków wchodzących w jego skład. Potencjalny kupiec musi wyłożyć 6,5 mln zł. Co konkretnie wchodzi w skład oferty? 

Zespół poklasztorny w Świdnicy na sprzedaż. W jego skład wchodzi zabytkowy kościół

Jak zauważa portal, wpisany do rejestru zabytków klasztor został wzniesiony w 1680 r. w miejscu, gdzie przez co najmniej cztery stulecia znajdował się zamek książąt Świdnickich, który został wyburzony pod koniec lat 70. XVII wieku. Pastor Dariusz Suszek przyznał w rozmowie z serwisem, że 34 lata temu, kiedy zbór przejmował zespół poklasztorny, był on całkowicie zrujnowany, dlatego przez ostatnie trzy dekady przeprowadzono wiele remontów. Skąd więc decyzja o sprzedaży? - Naszej małej społeczności nie stać dłużej na utrzymanie tak dużego obiektu - powiedział pastor. 

Reklama

- Teraz koszty utrzymania, ogrzania są coraz wyższe, a i wymagania konserwatorskie są znacznie ostrzejsze niż wtedy, gdy przejmowaliśmy obiekt. Musimy mieć zgodę na każdy najmniejszy detal, nawet na ogród, którego - gdy przejmowaliśmy to miejsce, nie było, a teraz nagle jest traktowany jako miejsce o walorach zabytku - stwierdził pastor. 

Czy nie ma innego rozwiązania? - Rozmawialiśmy z prezydent Świdnicy o ewentualnej zamianie na inny obiekt, ale miasto nie ma pieniędzy na remonty i utrzymanie tak dużego obiektu. Liczymy na to, że zjawi się inwestor z pomysłem na to miejsce - dodał. 

Obiekt wyceniono na 6,5 mln zł. Na terenie nieruchomości znajdziemy wiele zabytków

- Obiekt składa się z wyraźnie wydzielonych skrzydeł zamykających czworobokiem wewnętrzny dziedziniec - czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym na stronie swidnica.lento.pl. Całkowita powierzchnia zabudowy wynosi 2751,71 mkw. W pierwszych dwóch skrzydłach obiektu położonego na działce o powierzchni 5510 mkw. znajduje się dom rekolekcyjny oraz baza noclegowa, zapewniająca wystarczającą ilość miejsca dla około 30 osób. 

W trzecim skrzydle zabytkowego kompleksu, czyli części biurowo-mieszkalnej, są dwa mieszkania. Widoczny na powyższym zdjęciu kościół znajduje się w ostatnim skrzydle i to właśnie ta część zespołu klasztornego jest - zdaniem pastora - najbardziej problematyczna. - Kościół to specyficzna, wysoka budowla. Trzeba mieć pomysł, jak ją wykorzystać - wyjaśnił. 

Z ogłoszenia dowiadujemy się, że w południowej fasadzie znajdziemy portal renesansowy dawnego zamku, a we wschodniej portal barokowy. - Po dawnym zamku pozostał portal z XVI wieku, fundamenty zamku, murów miejskich oraz fragment fosy miejskiej - dodano. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kościół | Zabytek | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »