Powódź 2024. Premier składa deklarację, będą dodatki do rachunków za prąd

Premier Donald Tusk poinformował, iż rząd planuje dodatkową pomoc do rachunków za prąd dla osób, które osuszają mieszkania po powodzi.

Rząd planuje dodatkową pomoc do rachunków za prąd dla osób osuszających mieszkania po powodzi - wynika z wypowiedzi premiera Donalda Tuska.

- Trzeba zaopiekować się koniecznie tymi, którzy będą musieli wydać więcej pieniędzy za energię elektryczną w związku z osuszaniem mieszkań. Dziękuję za wstępne rozwiązania - mówił. 

- Nie chcę teraz mówić o szczegółach, bo jesteśmy jeszcze przed ostateczną decyzją, ale z całą pewnością ci, którzy będą musieli zapłacić więcej z energię elektryczną w związku z osuszaniem mieszkań, otrzymają dodatkową pomoc - wskazywał.

Reklama

Pomoc dla powodzian. Premier Tusk podał kwotę

Wcześniej premier informował, że zgodnie z obecnymi szacunkami na pomoc w trakcie powodzi oraz plan odbudowy po powodzi rząd będzie w stanie zmobilizować do 23 mld zł, wliczając w to środki europejskie.

Trwa posiedzenie rządu, na którym ma przyjąć projekt tzw. specustawy powodziowej, wprowadzającej zmiany w kilkudziesięciu ustawach. Chodzi m.in. o wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur dotyczących wydawania decyzji ws. usuwania skutków powodzi czy dodatkowe zasiłki.

Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych, projektowane przepisy tzw. specustawy powodziowej wprowadzą zmiany m.in. w ustawie o systemie oświaty, ustawie o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów zniszczonych w wyniku działania żywiołu, ustawie o zarządzaniu kryzysowym, ustawie o grach hazardowych, a także ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Łącznie chodzi o nowelizację kilkudziesięciu ustaw.

Wśród projektowanych zmian jest m.in. możliwość przyznania dodatkowych zasiłków opiekuńczych oraz zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci w szkołach lub "zerówkach". Rząd chce również skrócić i uprościć procedury dla gmin jako inwestora w gospodarce wodnej, a także skrócić procedury w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi oraz związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rachunki za prąd | powódź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »