Praca za granicą krok po kroku

Proces poszukiwania pracy za granicą staje się z dnia na dzień coraz łatwiejszy - setki ogłoszeń z ofertami zatrudnienia z całego świata ukazują się w internecie oraz prasie, a wskazówki dotyczące zagadnień związanych z pracą możemy znaleźć na wielu portalach internetowych - zarówno tych ogólnych, jak i specjalistycznych - poświęconych problematyce podejmowania pracy za granicą.

W ostatnim czasie pojawiło się na rynku wiele firm oferujących usługi pośrednictwa w poszukiwaniu pracy za granicą. Daje nam to możliwość znalezienia zatrudnienia w dwojaki sposób - swoją aplikację możemy wysłać albo bezpośrednio do pracodawcy, odpowiadając na ogłoszenia zamieszczone w prasie lub internecie, albo możemy skorzystać z usług agencji rekrutacyjnej. Pamiętajmy, że w Polsce pobieranie od kandydatów opłat za pośrednictwo jest nielegalne. Przed skorzystaniem z usług pośrednika sprawdźmy, czy posiada wpis do rejestru agencji zatrudnienia i certyfikat wydawany przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zezwalający na legalną działalność w zakresie pośrednictwa pracy poza granicami Polski (www.praca.gov.pl).

Reklama

Szukaj z agencją

Zadaniem agencji jest znalezienie firm, które zapewnią Polakom jak najlepsze warunki pracy - wiarygodność każdego z pracodawców zawsze powinna być bardzo dokładnie sprawdzana. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy sami zgłaszają się do polskich agencji w poszukiwaniu pracowników z Polski. Jeszcze przed 1 maja 2004 r. obawiano się zalania rynków pracy Unii Europejskiej tanią siłą roboczą z nowych krajów Wspólnoty. Teraz to zagraniczne firmy zwracają się do nas z prośbą o znalezienie kandydatów do pracy. Przyczyniły się do tego takie czynniki jak: wysoki poziom edukacji w naszym kraju, dobra znajomość języków obcych, sumienność, staranność, rzetelność. W okresie początkowym naszego członkostwa poszukiwani byli pracownicy głównie z takich sektorów jak budownictwo, branża spożywcza, hotelarstwo, gastronomia. W chwili obecnej mamy ponadto coraz więcej ofert pracy dla różnego rodzaju inżynierów, pracowników biurowych, lekarzy, menedżerów.

Krok po kroku

Pierwszym, ale i najważniejszym krokiem w poszukiwaniu pracy za granicą jest prawidłowe napisanie swojego CV oraz listu motywacyjnego w języku angielskim. CV to krótkie podsumowanie najważniejszych, z punktu widzenia pracodawcy, faktów z Twojego życia tj. wykształcenia, doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności, szczególnych osiągnięć. Dobrze napisane CV to takie, które pokaże pracodawcy, że jesteś właściwym kandydatem na dane stanowisko oraz przekona go, że jesteś w stanie wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom i wymaganiom. Po przeczytaniu 2/3 Twojego CV powinien z łatwością stwierdzić, że jesteś osobą, której szuka.

Podczas pisania CV warto jest mieć opis wymagań oraz obowiązków dla stanowiska, na które się aplikuje - można potraktować taki opis jak swego rodzaju przewodnik - należy zwrócić uwagę na oczekiwania pracodawcy wobec swojego przyszłego pracownika i zastanowić się, w jaki sposób skonstruować CV tak, aby pokazać, że jest się w stanie wyjść im naprzeciw. Jeśli nie posiada się stosownego doświadczenia zawodowego, można podkreślić uczestnictwo w podobnych kursach, projektach, zajęciach szkolnych itd.

Niektóre agencje pośrednictwa proponują kandydatom do wyjazdu do pracy za granicę wypełnianie formularza zgłoszeniowego on - line. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia kandydatom złożenie aplikacji - wystarczy tylko wypełnić puste pola. Mimo wszystko jednak informacje - nawet te podstawowe - powinny być wprowadzone w przemyślany sposób, a wszystkie szczegóły, takie jak nazwy szkół, uniwersytetów, specjalności czy zajmowanych stanowisk dokładnie przetłumaczone na język angielski. Przed przesłaniem formularza zawsze warto sprawdzić błędy ortograficzne i literówki.

Większość pracodawców oraz agencji pośrednictwa nie wymaga od kandydatów dostarczenia listu motywacyjnego. Jeśli jednak firma, do której aplikujesz, poprosi Cię o taki list, pamiętaj, że służy on temu, aby przekonać pracodawcę, żeby to właśnie Ciebie zatrudnił. Umotywuj, dlaczego w tej właśnie firmie chcesz pracować i dlaczego na tym akurat stanowisku. Zapewne o to samo stanowisko będzie się ubiegać kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu aplikantów, więc postaraj się przyciągnąć uwagę pracodawcy już w pierwszym paragrafie - pierwsze zdanie powinno go zachęcić do kontynuacji czytania Twojego listu. Skoncentruj się na zaprezentowaniu w liście tylko tych cech, które mogą być z punktu widzenia pracodawcy przydatne. Resztę będzie można zaprezentować przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej.

List motywacyjny jest tak samo ważny jak CV, nie może być jednak powtórzeniem informacji z życiorysu. Ogólnikowe epitety nie są mile widziane przez pracodawców, dlatego pamiętaj, że opisując cechy swojej osobowości musisz poprzeć je odpowiednimi dokonaniami.

Jeśli Twoje CV zainteresuje pracodawcę zapewne zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Należy się do niej bardzo starannie przygotować! Ponieważ na ogół odbywa się ona w języku angielskim. Warto jest jak najwcześniej rozpocząć przygotowania i przypomnieć sobie przydatne angielskie zwroty. Można to zrobić przeglądając krok po kroku swój życiorys i zastanowić się, jakie pytania może zadać pracodawca. Najczęściej dotyczą one doświadczenia zawodowego, motywów wyjazdu za granicę, często pracodawca pyta, co wiemy o Wielkiej Brytanii lub mieście, w którym znajduje się zakład pracy. Pracodawca zdaje sobie sprawę, że posługiwanie się w praktyce językiem obcym jest trudne, i że podczas pobytu za granicą bardzo szybko można udoskonalić swoje umiejętności, dlatego nawet jeśli nie mówimy płynnie nie należy się denerwować - głównym celem rozmowy jest sprawdzenie, czy mamy podstawy do posługiwania się językiem obcym w praktyce. Jednak mimo wszystko należy wystrzegać się wtrącania w wypowiedź w języku obcym polskich wyrażeń - sprawia to złe wrażenie, więc starajmy się tego unikać.

W przypadku, gdy poszukujemy pracy za pośrednictwem agencji, konsultant zajmujący się naszą kandydaturą powinien udzielić nam wszelkich informacji dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej tj. jakie dokumenty należy wcześniej przygotować oraz ze sobą przynieść, kiedy może nastąpić wyjazd itd. Ponadto powinien udzielić nam informacji o przyszłym pracodawcy, ale także o warunkach podróży, zakwaterowania oraz wynagrodzenia.

Zawsze można poprosić o adres strony internetowej zakładu lub firmy, żeby odpowiednio przygotować się na rozmowę. Należy pamiętać, że nasze kwalifikacje zawodowe są bardzo ważne, ale nie tylko one się liczą - pracodawca zwraca uwagę także na nastawienie kandydata do wyjazdu: czy wykazuje się entuzjazmem, chęcią, czy jest bystry, uprzejmy, ma poczucie humoru, łatwo nawiązuje kontakty z innymi, będzie próbował ocenić, czy kandydat łatwo i szybko zaaklimatyzuje się w nowym środowisku wśród nowych współpracowników - często przecież obcojęzycznych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że decyzja o zatrudnieniu kandydata należy tylko i wyłącznie do pracodawcy.

Źródło: ITC

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pracodawca | praca za granicą | pracodawcy | krok po kroku | doświadczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »