Prawo telekomunikacyjne
Rada Ministrów określiła stanowisko wobec projektu nowelizacji ustawy z 21 lipca 2000 roku Prawo telekomunikacyjne.
Rada Ministrów popiera ideę projektu nowelizacji art. 14 PT złożoną przez klub parlamentarny Unii Wolności. Proponowana nowelizacja pozwala na dokonywanie przez organy administracji państwowej na etapie postępowania związanego z nabywaniem uprawnień do prowadzenia działalności telekomunikacyjnej analizy okoliczności związanych ze stwarzaniem przez przedsiębiorców zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, systemu jego obronności, bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Proponowana regulacja umożliwia dokonanie przez prezesa URT sprzeciwu zarówno co do faktu podjęcia działalności telekomunikacyjnej przez określonego przedsiębiorcę, jak również zgłoszenie takiego sprzeciwu w trakcie wykonywania przezeń działalności telekomunikacyjnej. Z uwagi na fakt, iż efektywne wprowadzenie do przepisów ustawy rozwiązania proponowanego przez Unię Wolności wymaga dokonania korekt również innych przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne ( kwestia ta nie została dostrzeżona przez autorów projektu nowelizacji). Rada Ministrów popiera nowelizację przepisów Prawa telekomunikacyjnego z zastrzeżeniem konieczności dokonania również innych zmian natury redakcyjnej.
Rada Ministrów negatywnie ocenia zamiar nowelizacji art. 135 ustawy Prawo telekomunikacyjne proponowanej przez wspomniany klub parlamentarny. Propozycja ta zmierza do tego, aby zakaz sformułowany w art. 135 ust. 1 pkt 2 PT uczynić jeszcze bardziej restrykcyjnym, tzn. aby zakaz świadczenia usług międzynarodowych dotyczył nie tylko podmiotów zagranicznych lub spółek z udziałem podmiotów zagranicznych, ale również podmiotów, w stosunku do których podmiot zagraniczny lub spółka z udziałem podmiotów zagranicznych jest podmiotem dominującym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Projektowana nowelizacja ograniczałaby zatem kształtowanie się konkurencji na rynku międzynarodowych usług telekomunikacyjnych.