Premier: Rząd przyjął uchwałę ws. likwidacji MSP

- Rząd przyjął uchwałę o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Ministrów. Podkreśliła, że MSP będzie funkcjonować do końca tego roku, a od stycznia 2017 r. jego obowiązki przejmie nowy podmiot.

- W programie naszego rządu jest założone, że Ministerstwo Skarbu Państwa przestanie istnieć. Dzisiaj pan minister (skarbu) Dawid Jackiewicz przedstawił uchwałę, która pokazuje harmonogram wygaszania Ministerstwa Skarbu Państwa. Zgodnie z uchwałą, która została przyjęta, Ministerstwo Skarbu Państwa będzie funkcjonować do końca bieżącego roku i od stycznia przyszłego roku jego obowiązki przejmie nowy podmiot - podkreśliła szefowa rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rzeczniczka MSP Justyna Kruszewska powiedziała we wtorek PAP, że w ciągu najbliższych kilku tygodni minister skarbu przedstawi koncepcję nowego podmiotu, który ma zastąpić likwidowany resort skarbu.

Reklama

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) podkreśliło we wtorek, że realizowana w poprzednich latach strategia MSP, nastawiona na prywatyzację i komunalizację mienia, powinna "ustąpić miejsca efektywnemu zarządzaniu majątkiem państwa, koncentrować się na profesjonalizacji i aktywizacji nadzoru właścicielskiego, a także wspierać działania zapewniające uzyskiwanie efektów synergii w celu budowania wartości tego majątku z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków".

- Istotnym elementem reformy ma być w szczególności likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa i przekazanie wybranych kompetencji dotyczących nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa będących w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa do wyspecjalizowanego podmiotu - zaznaczyło CIR.

Jak dodano, rząd upoważnił ministra Skarbu Państwa do prowadzania prac nad reformą zarządzania mieniem państwowym. "Jednocześnie przyjęła harmonogram prac nad reformą zarządzania tym mieniem" - podkreśliło CIR.

Pod koniec czerwca szef resortu skarbu mówił, że chciałby, aby holding bądź agencja zastępujące MSP zostały powołane w pierwszym kwartale 2017 r. Zaznaczył, że likwidacja MSP i powołanie nowego podmiotu musi być "zsynchronizowane".

W nowym podmiocie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra skarbu, mają się znaleźć najważniejsze spółki Skarbu Państwa. Wśród nich Jackiewicz wymieniał m.in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU. Jak mówił, znajdą się też tam być może grupy związane z sektorem energetycznym, co - jak podkreślał - będzie zależało od współpracy z ministrem energii. Głównym celem tego podmiotu ma być dbałość o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), utworzone w Polsce 1 października 1996 r. w wyniku Reformy Centrum. Nowe ministerstwo powstało w miejsce Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, przejęło także zadania i kompetencje innych ministerstw, urzędów centralnych i państwowych jednostek organizacyjnych w zakresie wykonywania praw z akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa. Nazwy i uprawnień nie należy mylić z Ministerstwem Skarbu, które istniało w czasach II Rzeczypospolitej i PRL do 1950; było bowiem odpowiednikiem kompetencyjnym współczesnego Ministerstwa Finansów.

Zadania Ministerstwa Skarbu Państwa

wykonywanie uprawnień wynikających z praw majątkowych Skarbu Państwa, przygotowywanie: założeń polityki ochrony interesów skarbu państwa oraz gospodarowania mieniem skarbu państwa, projektów prywatyzacji oraz programów prywatyzacji majątku państwowego, projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących skarbu państwa, gospodarowania mieniem państwowym oraz prywatyzacji, corocznych sprawozdań z realizacji prywatyzacji, prowadzenie: ewidencji państwowych jednostek administracyjnych, ewidencji majątku państwowego pozostałego po zlikwidowanych przedsiębiorstwach państwowych, ewidencji akcji i udziałów, z których uprawnienia wykonuje Minister Skarbu Państwa, sprawowanie kontroli wykonywania przez organy administracji publicznej zadań w zakresie przekształceń własnościowych, powoływanie i odwoływanie członków organów państwowych osób prawnych, wyrażanie zgody na dysponowanie przez państwowe osoby prawne składnikami majątkowymi o wartości przekraczającej 50 000 euro

Kierownictwo

Dawid Jackiewicz (PiS) - minister skarbu państwa od 16 listopada 2015 Marek Zagórski (Polska Razem) - sekretarz stanu od 7 grudnia 2015 Filip Grzegorczyk - podsekretarz stanu od 20 listopada 2015 Mikołaj Wild - podsekretarz stanu od 30 listopada 2015 Paweł Gruza - podsekretarz stanu od 26 kwietnia 2016[1] Anna Mańk - dyrektor generalny od 29 stycznia 2016.
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »