Reklama

Prezes NBP: Stopy procentowe powinny być wyższe niż oczekuje rynek

Prezes NBP opowiada się za ostrzejszą walką z inflacją, która w grudniu wyniosła 8,6 proc.? - Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej niż obecnie oczekuje rynek, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro - uznał Adam Glapiński cytowany przez agencję Bloomberg. Obecnie główna stopa NBP to 2,25 proc., a ekonomiści wskazywali, że może ona wzrosnąć w 2023 r. nawet powyżej 4 proc.

Jak podaje Bloomberg, Glapiński będzie przekonywać Radę Polityki Pieniężnej do konieczności wydłużenia cyklu podwyżek stóp w bieżącym roku.

W grudniu 2021 r. Glapiński mówił, że w zależności od okoliczności stopy procentowe w Polsce mogą wzrosnąć w okolice 3 lub nawet 4 proc.

Od października do stycznia RPP czterokrotnie podwyższyła stopy procentowe, w tym referencyjną łącznie o 2,15 pkt proc. do 2,25 proc.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego.

- Jeślibyśmy przyjęli scenariusz jednak optymistyczny, w tym sensie, że Omikron nie będzie dewastujący dla gospodarki, a uodpornienie gospodarki się potwierdzi kolejny raz, to uważam, że rozważanie podwyżki w lutym o 0,5 pkt proc. ma uzasadnienie - powiedział z kolei w piątkowej rozmowie z Interią Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Reklama

Działania rządu i NBP nakierowane na obniżenie inflacji powinny - twierdzi - oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Tarcze antyinflacyjne mogą obniżyć szczyt inflacji w tym roku o ponad 1,5 pkt proc. - Może to być więcej - dodaje Kochalski.

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podwyższył prognozę wzrostu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego w najbliższych miesiącach. W opinii analityków, cykl podwyżek zakończy się na poziomie 4 proc., a nie 3 proc., jak poprzednio zakładali.

W raporcie zwrócono uwagę, że w Polsce rząd podjął działania mające zniwelować wpływ wysokiej inflacji, które zaczną przynosić efekty w I kwartale. "W konsekwencji, choć polska inflacja jest obecnie wyższa niż w Czechach, spodziewamy się odwrócenia tej kolejności w nadchodzących miesiącach" - wskazano.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »