Prezes Pekao SA: Rozstrzygnięcie TSUE ws. kredytów frankowych będzie kluczowe dla banków i gospodarki

Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów frankowych będzie kluczowym dla banków i gospodarki wydarzeniem przyszłego roku - ocenia Leszek Skiba, prezes Pekao SA. - Spodziewany wyrok TSUE, poprzedzony opinią Rzecznika Generalnego, może być niekorzystny dla sektora bankowego, co spowoduje, że potencjalne straty niektórych banków mogą być bardzo duże. KNF w skali całego sektora szacował je nawet na 100 mld zł - wyjaśnił.

- W negatywnym rozstrzygnięciu TSUE, sektor bankowy nie miałby odpowiednich kapitałów własnych, żeby udzielać kredytów. Ten problem rzutowałby na całą gospodarkę - banki nie miałyby środków, by zaspokajać potrzeby kredytowe związane między innymi z finansowaniem transformacji energetyki - stwierdził Leszek Skiba w rozmowie z PAP. 

Pogorszenie kondycji banków niebezpieczne dla gospodarki

Zdaniem prezesa Pekao SA, perspektywy dla polskiej gospodarki są bardzo pozytywne, ale do jej rozwoju potrzebny będzie kredyt z sektora bankowego.

- Dlatego pogorszenie kondycji sektora bankowego jest bardzo groźne dla polskiej gospodarki - powiedział Skiba.

Reklama

Zdaniem prezesa Pekao SA, innymi kluczowymi zagadnieniami mającymi wpływ na sektor bankowy w 2023 roku będą wyzwania wynikające ze spowolnienia gospodarczego, wysokiej inflacji oraz sytuacji geopolitycznej.

Kredyty frankowe. W lutym opinia rzecznika generalnego

Przypomnijmy: w październiku w Trybunale Sprawiedliwości UE odbyła się rozprawa dotycząca prawa banku do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy (sprawa C-520/21). Rozprawa została zamknięta. Nim zapadnie wyrok TSUE zapozna się z opinią rzecznika generalnego, która ma zostać przedstawiona 16 lutego 2023 roku.

Jak przekonuje prezes Skiba, przyszły rok upłynie pod znakiem niepokojów geopolitycznych i wyzwań, jakie niesie "odejście od bezwarunkowej globalizacji na rzecz regionalizacji wielu gałęzi gospodarki".

- Spodziewamy się, że problem spowolnienia i wysokiej inflacji będzie malał w trakcie 2023 roku, a w horyzoncie kolejnych lat zjawisko odejścia od globalizacji na korzyść regionalizacji gospodarki światowej będzie trendem bardzo korzystnym dla polskich firm. Firmy europejskie szukają lokalnie partnerów w Europie, to szansa dla polskich firm - dodał. Jego zdaniem, regionalizacja będzie wspierała eksport i wzrost przemysłu w Polsce.

Prezes Pekao SA: Zakończenie wojny ożywiłoby gopodarkę

Prezes Pekao SA zwrócił uwagę, że ewentualne zakończenie wojny w Ukrainie mogłoby spowodować znaczący spadek ceny surowców energetycznych i ożywić gospodarkę.

- Trzeba mieć oczy szeroko otwarte - pozytywne informacje silnie rzutowałyby na to, co się dzieje w gospodarce światowej, wpłynęłyby na odbicie wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie. Zakończenie wojny oznaczałoby duży spadek cen surowców energetycznych i byłby to bardzo pozytywny czynnik rozwojowy - dodał.

Leszek Skiba poinformował, że wielu klientów banku chciałoby wziąć udział w odbudowie gospodarki ukraińskiej.

- Jesteśmy otwarci, by ich w tym procesie wspierać - podsumował. 

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: TSUE | Bank Pekao | kredyty frankowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »